Pediatri hemşirelerinde ikincil travmatik stres ile sosyodemografik, mesleki faktörlerin ve duygusal zekânın ilişkisi
The relationship between secondary traumatic stress, and sociodemographic, professional factors, and emotional intelligence in pediatric nurses
  1. Tez No: 907643
  2. Yazar: HUNDA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE AYÇA AY KAATSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tanımlayıcı ilişki arayıcı araştırma, pediatri hemşirelerinde ikincil travmatik stres düzeyinin sosyodemografik ve mesleki faktörler ve duygusal zekâ ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aralık 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında, pediatrik hastalara bakım verilen yataklı servis, poliklinik, yoğun bakım ve acil servislerde yürütülmüştür. Araştırmaya 138 pediatri hemşiresi dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik ve Mesleki Veri Formu”,“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”ve“Asıl Form Schutte Duygusal Zekâ Testi-33”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve çoklu doğrusal adım adım regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan pediatri hemşirelerinin ikincil travmatik stres puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted to determine the relationship between the level of secondary traumatic stress in pediatric nurses and socio-demographic & professional factors, as well as emotional intelligence. The study was conducted between December 2023 and June 2024 in inpatient wards, outpatient clinics, intensive care units, and emergency departments providing care to pediatric patients. A total of 138 pediatric nurses participated in the study. Data used in the study were collected using the“Sociodemographic and Professional Data Form”,“Secondary Traumatic Stress Scale”and“Original Form Schutte Emotional Intelligence Test-33”. Descriptive statistics named; Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analysis, Spearman correlation analysis, and multiple linear stepwise regression analysis were used to analyze the data. It was determined that the average secondary traumatic stress scores of the pediatric nurses participating in the study were at an intermediate level.