L-ornitin alfa ketoglutaratın sıçanlarda tendon iyileşmesine etkisinin histolojik açıdan değerlendirilmesi
Histological evaluation of the effect of l-ornithine alpha ketoglutarate on tendon healing in rats
  1. Tez No: 907661
  2. Yazar: GÖRKEM ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ EREN CANSÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akut tendon yaralanması modeli oluşturulan sıçanlarda, L-ornitin Alfa Ketoglutarat(OKG) içerikli bileşiğin etkilerini histolojik düzeyde inceleyerek, tendon iyileşmesini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu hayvan deneyi çalışmasına 32 adet dişi Sprague Dawley türü sıçan dahil edildi. Tüm sıçanların sağ bacakları aşil tendonlarına cerrahi olarak tenotomi uygulanıp ardından onarıldı. Hayvanların yarısına etken madde verilip (OKG, Eutend®, HerAda, İtalya) diğer yarısına ek madde verilmedi. Erken dönem sonuçları için, birinci haftanın sonunda hem deney grubunun hem kontrol grubunun yarısına ötenazi uygulanıp histolojik çalışmalar için hem cerrahi yapılan sağ bacak aşil tendonları hem de hiçbir işlem yapılmayan sol bacak aşil tendonları eksize edildi. Gruplarda kalan diğer sıçanlara deney grubu için etken madde verilmeye devam edildi, kontrol grubuna ek madde verilmedi. Geç dönem sonuçları için, üçüncü haftanın sonunda hem deney grubu hem kontrol grubunda kalan hayvanlara ötenazi uygulanıp histolojik çalışmalar için hem cerrahi yapılan sağ bacak aşil tendonları hem de hiçbir işlem yapılmayan sol bacak aşil tendonları eksize edildi. Histolojik inceleme sonunda Movin histopatolojik skorlama sistemi kullanılarak puanlama yapıldı ve gruplar karşılaştırıldı. Gruplar isimlendirilirken deney gruplarına 'D' kontrol gruplarına 'K' harfi verildi. Birinci haftayı belirtmek için '1' üçüncü haftayı belirtmek için '3' sayısı verildi. Tüm sıçanlarda sağ bacak aşil tendonlara cerrahi uygulandı ve 'Sağ' olarak belirtildi, sol bacaklara işlem yapılmadı ve 'Sol' olarak belirtildi. Bulgular: Grupların ortalama Movin skorları; D1-Sağ (9.00+-2.07), D3-Sağ (7.13+-3.44), K1-Sağ (9.25+-2.05), K3-Sağ (11.00+-1.90), D1-Sol (2.17+-1.17), D3-Sol (4.33+-2.88), K1-Sol (6.17+-2.64), K3-Sol (5.57+-1.40) olarak tespit edildi. İlk hafta sonuçlarında, cerrahi yapılan deney grubunun (D1-Sağ) ortalama Movin skoru, cerrahi yapılan kontrol grubunun (K1-Sağ) ortalama Movin skoruna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.025). Aynı grupların üçüncü hafta sonuçlarında (D3-Sağ ile K3-Sağ) anlamlı fark bulunmadı (p=0.469). Sonuç: Cerrahi yapılan deney ve kontrol gruplarında sadece erken dönemde anlamlı olarak fark tespit edilmiştir, deney grubunun Movin skoru düşüktür. Düşük Movin skoru sağlıklı tendona yakın tendonu ifade etmektedir. Bu iki grubun geç dönemlerine bakıldığında ise anlamlı fark tespit edilememiştir. Geç dönemde hem deney grubu hem de kontrol grubu iyileşmiştir bu yüzden anlamlı fark yoktur. Bu preparat erken dönemde olumlu etki göstermektedir bu sayede erken hareket, erken rehabilitasyona katkısının olabileceğini düşünmekteyiz. Klinik çalışmalar için yol gösterici olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak preperatın içindeki OKG'nin izole olarak etkileri için daha detaylı ve ileri düzey çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: tendon iyileşmesi, hayvan deneyi, alfa ketoglutarat, movin histolojik skorlama
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this study was to assess the efficacy of an L-ornithine alpha-ketoglutarate (OKG)-containing compound in promoting tendon healing in a rat model of acute tendon injury. The effects of the compound were examined at the histologic level. Materials and Methods: Thirty-two female Sprague-Dawley rats were included in this animal study. The Achilles tendons of the right legs of all rats were surgically tenotomized and then repaired. Half of the animals received the active substance (OKG, Eutend®, HerAda, Italy) and the other half received no additional substance. For early results, at the end of the first week, half of both the experimental and control groups were euthanized and both the surgically treated right leg Achilles tendons and the untreated left leg Achilles tendons were excised for histological examination. The remaining rats in the groups continued to receive the active substance for the experimental group, while the control group received no additional substance. For long-term results, at the end of the third week, the remaining animals in both the experimental and control groups were euthanized, and both the surgically treated right leg Achilles tendons and the untreated left leg Achilles tendons were excised for histological examination. At the end of the histologic examination, the Movin histopathologic scoring system was used to compare the groups. The experimental groups were labeled“D”and the control groups were labeled“K”. The number '1' was given to indicate the first week and '3' to indicate the third week. All rats underwent surgery on the Achilles tendons of the right leg, labeled 'right', and the left legs were not treated, labeled 'left'. Results: The mean Movin scores of the groups were determined as D1-Right (9.00+-2.07), D3-Right (7.13+-3.44), K1-Right (9.25+-2.05), K3-Right (11.00+-1.90), D1-Left (2.17+-1.17), D3-Left (4.33 +-2.88), K1-Left (6.17+-2.64), K3-Left (5.57+-1.40). In the first week results, the mean Movin score of the experimental group (D1-Right) that underwent surgery was found to be significantly lower than the mean Movin score of the control group (K1-Right) that underwent surgery (p=0.025). There was no significant difference in the third week results of the same groups (D3-Right vs. K3-Right) (p=0.469). Conclusion: In the experimental and control groups that underwent surgery, a significant difference was found only in the early period, and the Movin score of the experimental group was low. Low Movin score indicates a tendon close to healthy tendon. When the late periods of these two groups were analyzed, no significant difference was detected. Both the experimental group and the control group recovered in the late period, so there is no significant difference. This preparation shows a positive effect in the early period, so we think that it may contribute to early movement and early rehabilitation. We think that it may be a guide for clinical studies. However, more detailed and advanced studies are needed for the isolated effects of OCG in the preparation. KEYWORDS: tendon healing, animal experiment, alpha-ketoglutarate, Movin histologic scoring