Hemşirelerin sağlık alanındaki risklere yönelik tutumlarının karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimlerine etkisi
The effect of nurses' attitudes towards health risks on unmet nursing care needs
- Tez No: 907660
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hemşirelerin sahip oldukları zor ve yoğun çalışma koşullarının ve vardiyalı çalışmanın verdiği yorgunluğun, hastane ortamında kimyasal maddelerle ve enfeksiyonlu bireylerle iç içe olmalarından dolayı karşılaştıkları sağlık risklerinin, maruz kaldıkları tacizlerin, psikolojik açıdan pek çok etmenden dolayı yıpranmalarının etkilerinin zaman içerisinde yalnızca hemşirelerde değil bakım vermekte oldukları hastaların bakım süreçlerinde de olumsuz etkiler meydana getirmesi sebebiyle böyle bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, hemşirelerin sağlık alanındaki risklere karşı tutumlarının karşılanamayan hemşirelik bakım gereksinimlerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı niceliksel bir araştırmadır. Araştırma Rize Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 276 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri etik kurul izinleri alınarak Kasım 2023 ile Şubat 2024 tarihleri arasında Hemşirelerin Çalışma Ortamındaki Risklere Karşı Tutum Ölçeği ve Hemşirelik Bakım Gereksinimi Ölçeği kullanılarak Google Forms ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Such a study was carried out because the effects of the difficult and intensive working conditions of nurses and the fatigue caused by shift work, the health risks they face due to being intertwined with chemical substances and infected individuals in the hospital environment, the harassment they are exposed to, and the effects of psychological wear and tear due to many factors have negative effects not only on nurses but also on the care processes of the patients they care for over time. In this study, it was aimed to evaluate the effect of nurses' attitudes towards risks in the field of health on unmet nursing care needs. The research is a descriptive quantitative research. The research was conducted with the participation of 276 nurses working in Rize Recep Tayyip Erdoğan Training and Research Hospital. The data of the study were collected with Google Forms between November 2023 and February 2024 using the Nurses' Attitude towards Risks in the Work Environment Scale and Nursing Care Requirement Scale by obtaining ethics committee permissions.