Z kuşağının göçmen algısı (Erzurum ili örneği)
The perception of immigrants by generation Z (The case of Erzurum province)
- Tez No: 907662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE BURCU KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Göç, insanların çeşitli sebeplerle yer değiştirmesidir ve tarih boyunca temel ihtiyaçlar nedeniyle gerçekleşmiştir. Günümüzde ise daha karmaşık ve yoğun hale gelmiştir. Türkiye, coğrafi konumu ve görece ekonomik gelişmişliği nedeniyle göç için cazip bir merkez ve geçiş güzergahıdır. Özellikle Suriye'deki çatışmalar nedeniyle birçok Suriyeli Türkiye'ye göç etmiştir. Göç hareketleri, ekonomiden, sosyolojiye ve siyasete kadar birçok alanı etkilemiştir. Göç İdaresi Başkanlığı, bu sürecin yönetimi için kurulmuştur. Göçün etkileri ve göçmenlerin yerli halkla etkileşimi önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışma, Erzurum'daki Z kuşağının göçmenlere yönelik algısını, tutumunu keşfetmeyi amaçlamaktadır. Z kuşağı, benzer davranış kalıpları, küresel iletişim ağı ve sosyal medya nedeniyle homojen bir grup olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Önceden hazırlanan yapılandırılmış sorular ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Z kuşağının ileride toplumu nasıl etkileyeceğini anlamak için yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Migration is the movement of people because of various reasons and throughout history it has occurred due to basic needs. Nowadays, it has become more complicated and intense. Because of its geographical location and relative economic development, it is an attractive place for center and migration. Syrians, particularly, have migrated to Turkey due to the conflict in Syria. The migration movements have affected several areas from economy to sociology and politics. The Directorate of Migration Management was established to administrate this process. Migration effects and the interaction between migrants and the local population are significant research topics. This work aims to explore the perception and attitude of Gen Z in Erzurum towards migrants. Gen Z is considered as a homogenous group due to similar behaviour patterns, social media and global communication network. In this context, a qualitative research method was preferred. Intervıews were conducted using pre-prepared structured questions. This work aims to be a guide to understand how Gen Z affects the society in the future.