Acil serviste akut böbrek yetmezliği tanısı konulan hastalarda nötrofil jelatinaz ile ilişkili lipokalin (NGAL) ve böbrek hasarı molekülü 1 (KIM-1) düzeylerinin biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
The relationship between neutrophil gelatinase-related lipocalin (NGAL), kidney injury molecule 1 (KIM-1) levels and biochemical parameters in patients diagnosed with acute renal failure in the emergency department
  1. Tez No: 907674
  2. Yazar: FURKAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: NGAL ve böbrek hasarı molekülü 1 (KIM-1) düzeylerinin biyokimyasal parametrelerle ilişkisi ve parametrelerin prediktif özelliklerinin prospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Akut böbrek yetmezliği tanısı konulmuş ve semptomların başlangıcından itibaren ilk 48 saat içinde olan 18 yaş üstü gönüllü hasta grubu ve benzer yaş grubunda olan kontrol grubu sağlıklı gönüllüler arasında NGAL ve KIM-1 parametreleri incelenmiştir. Çalışma prospektif olarak 80 adet ABY hastası ve 80 adet sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) olmak üzere toplam 160 hasta ile gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel Analiz: Analizler SPSS 21.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Kategorik veriler yüzde (%) ve frekans (N), nicel veriler ise dağılım şeklinde göre ortalama±SS veya medyan (ortanca), minimum ve maksimum şeklinde ifade edildi. Nicel parametrelerin normallik özellikleri histogram analizleri, basıklık ve çarpıklık verileri ve Kolmogrov-Smirnov analizleri kullanılarak irdelendi. İki grup (bağımsız) kıyaslaması için bağımsız t-testi ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Kafa karıştırıcı parametreler (kovaryantlar) ANCOVA analizi ile kontrol altına alınarak değerlendirme yapıldı. ANCOVA analizi öncesi normal dağılmayan parametreler için logaritmik transform işlemi gerçekleştirildi. Kategorik parametrelerin kıyaslanmasında Pearson ki-kare analizi veya Fisher's exact testleri kullanıldı. Mortalite ve hasta grup üzerindeki prognostik faktörlerin tespiti için binary Lojistik Regresyon modellemeleri kuruldu. Prediktif özellikler ROC analizine gerçekleştirildi. Nicel parametrelerin korelasyon ilişkileri için Pearson veya Spearman korelasyon analizleriyle değerlendirildi. Tip-1 hata (α) %5 ve p anlamlılık düzeyi 0,05). NGAL ve KIM-1 parametrelerinde ise mortalite üzerinde anlamlı bir ilişkisi tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to prospectively examine the relationship of NGAL and kidney injury molecule 1 (KIM-1) levels with biochemical parameters and their predictive values. Methods: NGAL and KIM-1 parameters were examined among the volunteer patient group over the age of 18 who were diagnosed with acute renal failure and within the first 48 hours from the onset of symptoms, and the control group healthy volunteers in the similar age group. The study was conducted prospectively with a total of 160 patients, including 80 Acute kidney injury (AKI) patients and 80 healthy volunteers (control group). Statistical Analysis: Analyzes were carried out with SPSS 21.0 program. Categorical data were expressed as percentage (%) and frequency (N), and quantitative data were expressed as mean±SD or median, minimum, and maximum according to distribution. Normality assumptions of quantitative parameters were examined using histogram analyses, kurtosis and skewness data, and Kolmogrov-Smirnov analyses. Independent t-test and Mann-Whitney U tests were used for comparison of two groups (independent). Confounding parameters and covariates were evaluated by controlling them with ANCOVA analysis. Prior to ANCOVA analysis, logarithmic transformation was performed for non-normally distributing parameters. Pearson chi-square analysis or Fisher's exact tests were used to compare categorical parameters. Binary Logistic Regression modeling was established to determine mortality and prognostic factors on the patient group. Predictive properties were evaluated with ROC analysis. Correlations between quantitative parameters were evaluated with Pearson or Spearman correlation analyses. Type-1 error (α) was accepted as 5% and p significance level was accepted as 0.05). No significant relationship was detected in NGAL and KIM-1 parameters in regards to mortality (p>0.05).