Türkiye'deki diş hekimliği fakültelerinde verilen periodontoloji uzmanlık eğitiminin uzmanlık öğrencileri tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of periodontology speciality education in dental faculties in Turkey by speciality students
- Tez No: 907675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ZİHNİ KORKMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki diş hekimliği fakültelerinde verilen periodontoloji uzmanlık eğitiminin, bu alanda eğitim gören araştırma görevlileri tarafından nasıl değerlendirildiğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel bir anket çalışmasıdır. Kullanılan tarama modeli doğrultusunda, literatürdeki benzer çalışmalar, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği ile Periodontoloji Uzmanlık Eğitim Müfredatı incelenerek anket formu oluşturulmuştur. Anket, 1 açık uçlu ve 28 kapalı uçlu olmak üzere toplam 29 sorudan oluşmaktadır ve 'Google Formlar' ile hazırlanmıştır. Anket bağlantısı uzmanlık öğrencilerinin e-posta adreslerine gönderilmiştir. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiş, kategorik veriler sayı ve yüzde ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate how the specialization training in periodontology at dental faculties in Turkey is perceived by research assistants in this field. Materials and Methods: This is a descriptive and cross-sectional survey study. A questionnaire was developed by reviewing similar studies, the Regulations on Specialization Training in Medicine and Dentistry, and the Periodontology Curriculum. The questionnaire includes 29 questions (1 open-ended and 28 closed-ended) and was created using Google Forms. The link was sent to the email addresses of specialty students. Analyses were performed using IBM SPSS 25, with categorical data expressed as frequencies and percentages.