Üretim sistemlerinin simulasyon metoduyla organizasyonu ve analizi
The Analysis and organisation systems with the simulation
- Tez No: 90768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada karmaşık bir üretim sisteıninin işleyişinin analizi yapılmıştır. Bir proses ne kadar karmaşık olursa işleyişini de önceden belirlemek o kadar zor olur. Prosesle gerçekleştirilecek değişiklikler hakkında verilen kararlar yüksek oranda tutarlılık taşımalı ve hem güvenli hem de objektif olmalıdır. Simülasyon ve optimizasyon sayesinde karar güvenliği büyük ölçüde arttırılır. Simülasyon araştırması çerçevesinde farklı planlama çözümleri değerlendirildi. Üretim sistemi örnek olarak bir bisiklet fabrikası örnek alındı. Bisiklet fabrikası ile ilgili bütün veriler bilgisayar yardımıyla modellenerek örnek bisiklet fabrikasının simülasyonu yapılmıştır. İki farklı organizasyon yapısı ele alınarak karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan bilgisayar programı, halen Karlsruhe Teknik Üniversitesi (Almanya) da kullamlmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the workings of a manufacturing system have been analysed. It is harder to predetev mine the working couditions of a more complex process. The decisions made concerning the modification implemented through the process must have a high rate of consistency and be both reliable and objective. The reliability of the decisions is raised considerably through simulation and optimization. With in the frame of simulation study, analysis of different planning processes have been evaluated. A bicyle factory has been taken as an example of a manufacturing system.Using computer aided modelling for all datas from the example bicyle factory, the simulation of sample factory has been made.Two different sample organizations have been compared each other. The software used in this study is currently being used in Karlsruhe Technical Universty (Germany).