Uluslararası finansal raporlama standartları çerçevesinde Türkiye ve Gine uluslararası finansal raporlama standartlarının karşılaştırılması
Comparison of Turkey and Guinea international financial reporting standards within the framework of international financial reporting standards
  1. Tez No: 907718
  2. Yazar: ELHADJ AMADOU DIALLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TUNGA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşen ekonomiler ve piyasalar, ortak bir muhasebe diline olan ihtiyacı artırmıştır. Bu gerekliliği karşılamak amacıyla birçok ülke, kaliteli ve karşılaştırılabilir finansal raporlama sağlamak için Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'nı (UFRS) benimsemeye başlamıştır. Bu tezin amacı, Türkiye ve Gine'de UFRS'nin benimsenmesi ve uygulanmasını incelemektir. Çalışma, her iki ülkenin uluslararası muhasebe standartları ile olan benzerliklerini ve farklılıklarını belirlemeyi ve muhasebe uygulamalarındaki zorlukları karşılaştırmayı hedeflemektedir. Türkiye, UFRS'yi zorunlu hale getirmiş ve bu alanda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Gine ise uluslararası standartlara uyum sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak, her iki ülke de kültürel farklılıklar, kaynak eksiklikleri ve UFRS'nin karmaşıklığı gibi ortak engellerle karşı karşıyadır. Gelecekte, kapasite geliştirme, uluslararası iş birliklerini güçlendirme ve bu zorlukları aşma çabaları, UFRS'nin sürdürülebilir bir şekilde benimsenmesi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Globalizing economies and markets have increased the need for a common accounting language. To address this need, many countries have adopted International Financial Reporting Standards (IFRS) to ensure high-quality and comparable financial reporting. The aim of this thesis is to examine the adoption and implementation of IFRS in Turkey and Guinea. The study seeks to identify the similarities and differences between the international accounting standards in both countries and compare the challenges faced in accounting practices. Turkey has mandated IFRS and made significant progress in this area, while Guinea is working towards aligning with international standards. However, both countries face common barriers such as cultural differences, resource shortages, and the complexity of IFRS. Moving forward, efforts to build capacity, enhance international collaboration, and overcome these challenges will be crucial for the sustainable adoption of IFRS.