Tüketicilerin elektrikli otomobillere yönelik algılanan değer ve benimseme niyetlerinde çevresel kaygının ve devlet desteklerinin düzenleyici rolü
The moderating role of environmental concern and government incentives in consumers' perceived value and adoption intentions for electric automobiles
- Tez No: 907754
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Paris anlaşmasına taraf olan ve bu doğrultuda 2053 yılında sıfır karbon hedefini taşıyan Türkiye, elektrikli otomobillere geçiş sürecini optimum düzeyde yürütmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu geçişin doğru bir biçimde yönetilebilmesi ve belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi için tüketicilerin beklentilerini anlayabilmek önemlidir. Araştırmanın amacı; tüketicilerin elektrikli otomobilleri benimseme niyetlerinde algılanan değerin ve öncüllerinin etkisini tespit etmek ve algılanan değerin benimseme niyeti üzerindeki etkisinde çevresel kaygının ve devlet desteklerinin rolünü incelemektir. Bu araştırma tüketicilerin markalardan ve karar alıcılardan (hükümet) beklentilerini ifade etme, markaların tüketici beklentileri doğrultusunda stratejik çalışmalarını yürütme ve karar alıcıların ise gelecek eksenli yol haritalarının oluşturulmasında çıktılar elde edebilmesine olanak sağlamaktadır. Araştırmada veriler 776 kişiden anket yöntemi ile toplanmıştır ve PLS-SEM yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda kullanıma yönelik ekonomik faydanın, sürüşe yönelik faydanın, sürüş menzilinin, çevreye yönelik faydanın ve sosyal imajın algılanan değer üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, algılanan değerin benimseme niyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, çevresel kaygının algılanan değerin benimseme niyeti üzerindeki etkisinde düzenleyici bir role sahip olmadığı ama devlet desteklerinin algılanan değerin benimseme niyeti üzerindeki etkisinde düzenleyici bir role sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, which is a party to the Paris agreement and has a zero carbon target in 2053, continues its efforts to carry out the transition to electric automobiles at an optimum level. It is important to understand the expectations of consumers in order to manage this transition correctly and achieve the determined goals The aim of the research is to determine the effect of perceived value and its antecedents on consumers' intention to adopt electric automobiles and to examine the role of environmental concern and government support in the effect of perceived value on adoption intention. This research enables consumers to express their expectations from brands and decision makers, brands to conduct strategic business units in line with consumer expectations, and decision makers to obtain outputs in the creation of future-oriented road maps. In the research, data were collected from 776 people by questionnaire method and analyzed by PLS-SEM structural equation modeling. As a result of the research, it was determined that economic benefit for use, benefit for driving, driving range, environmental benefit and social image have a positive effect on perceived value, perceived value has a positive effect on adoption intention, environmental concern does not has a moderating role in the effect of perceived value on adoption intention, but government incentives has a moderating role on the effect of perceived value on adoption intention.