Kemik iliği nakil yapılan hastalarda işlem öncesi ve sonrası sağ ventrıkül fonksıyonlarının ilerı ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of right ventricle functions using advanced ecocardiographic methods before and after the procedure in bone marrow transplant patients
  1. Tez No: 907758
  2. Yazar: GÖKTUĞ UĞURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada kemik iliği transplantasyonu (KİT) öncesi ve sonrasında transtorasik ekokardiyografik değerlendirme ile, KİT sonrası erken dönemde ortaya çıkabilecek pulmoner vasküler değişikliklere bağlı olarak subklinik/klinik sağ ventrikül fonksiyon bozukluğunun tespit edilmesini amaçladık. Konvansiyonel ekokardiyografik yöntemlere ek olarak 4 boyutlu ejeksiyon fraksiyonu, speckle tracking imaging ve pulmoner arteriyel sertlik değerlendirmesi yapıldı. Metod: Çalışmaya 18-65 yaş arası allojenik veya otolog 45 kemik iliği nakil (KİT) yapılan hasta ve 45 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi, ayrıca KİT yapılan hastaların 1. ay verileri de değerlendirmeye alındı. Her iki grubun sosyo-demografik özellikleri, laboratuvar verileri ve ekokardiyografik değerleri incelendi. Konvansiyonel ekokardiyografik incelemede, sağ ve sol ventrikül sistolik, diyastolik fonksiyonları ve sağ miyokardiyal performans indeksi (MPİ), tahmini sistolik pulmoner arter basıncı, pulmoner arter sertliği (PAS) ölçümleri değerlendirildi. 4 boyutlu ekokardiyografi ile sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, sağ ventriküler fraksiyonel alan değişimi değerlendirildi. Ayrıca Strain ekokardiyografi tekniği ile sağ ventrikül fonksiyonları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In this study, we aimed to measure pulmonary artery stiffness (PAS) before and after BMT and to evaluate the right ventricle with advanced echocardiographic methods to detect subclinical/clinical right ventricular dysfunction and pulmonary vascular changes that may develop after BMT. Method: 45 allogeneic or autologous bone marrow transplantation (BMT) patients between the ages of 18-65 and 45 healthy control groups were included in the study, and the 1st month data of the patients who underwent BMT were also evaluated. Socio-demographic characteristics, laboratory data and echocardiographic evaluations of both groups were analyzed. In conventional echocardiography, right and left ventricular systolic and diastolic diameters and right myocardial performance index (MPI), right ventricular diastolic function, estimated systolic pulmonary artery pressure and pulmonary artery stiffness (PAS) measurements were evaluated. With 4- dimensional echocardiography, right ventricular diastolic and systolic volumes, right ventricular ejection fraction, and right ventricular fractional area change were evaluated. In addition, right ventricular strain was evaluated by Strain echocardiography.