Su ürünlerinde canlı yem olarak beyaz kurt (Enchytraeus sp.) yetiştiriciliği
Culture of white worm (Enchytraeus sp.) as live feed in aquaculture
  1. Tez No: 907789
  2. Yazar: MEHMET BAHTİYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, beyaz kurt (Enchytraeus sp.) türünün su ürünleri yetiştiriciliğinde canlı yem olarak kullanılabilirliği için yetiştiricilik koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme; kültür 1 ve kültür 2 olarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Kültür 1 aşamasında, beyaz kurt türünün yaklaşık 21 °C de 70 günlük deneme sonunda, 10 ergin bireyden; 424 adet ergin ve yavru bireye yükseldiği belirlenmiştir. İkinci deneme (kültür 2) düzeneğinde bir ve ikinci deneme gruplarında kültür toprağı olarak Hindistan cevizi torfu, üçüncü grupta ise Hindistan cevizi torfu ile birlikte zeolit kullanılmıştır. Bir ve üçüncü deneme grubu kontrol yemi ile beslenmiş, ikinci grup ise kontrol yemine %10 oranında zeolit ilave edilen yem ile beslenmiştir. Kültür 2 aşamasında 60 gün süre ile yürütülen araştırmada yaklaşık 24 °C'de 10 adet olan kurt sayısı; Kontrol, Grup 1 ve Grup 2'de sırasıyla 58,67±4,67, 71,67±2,96 ve 134±3,79 olarak belirlenmiştir. Kültür toprağı ile birlikte kullanılan zeolit, sadece hindistan cevizi torfu kullanılan gruplara kıyasla kurt kültüründeki birey sayısında belirgin bir artışa neden olmuştur. Yapılan bu araştırmada, beyaz kurt kültür ortamında kullanılan zeolitin beyaz kurt yetiştiriciliğine kullanımının önerilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the cultural conditions for using white grubs (Enchytraeus sp.) as live feed in aquaculture. The experiment was evaluated separately as culture 1 and culture 2. In culture 1, it was found that the white worm species increased from 10 adult individuals to 424 adult and juvenile individuals at the end of 70 days at approximately 21 °C. In the second experiment (culture 2), coconut peat was used as the culture medium in the first and second experimental groups, and zeolite with coconut peat in the third group. The first and third experimental groups were fed a control diet, while the second group was fed a diet with 10% zeolite added to the control diet. In the 60-day study at the culture 2 stage, the number of worms, which was 10 at 24 °C, was determined to be 58.67±4.67, 71.67±2.96 and 134±3.79 in the control, group 1, and group 2, respectively. The zeolite used together with the culture soil caused a significant increase in the number of individuals in the worm culture compared to the groups using coconut peat alone. This study found that the zeolite used in the white worm culture medium can be recommended for white worm culture.