Tekirdağ'da yetiştirilen kazlarda ekonomik öneme sahip bazı özelliklerin araştırılması
- Tez No: 47616
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Bu çalışma. Tekirdağ yöresinde yetiştirilen kazların kesim sonuçlan hakkında bilgi edinmek üzere gerçekleştirilmiştir. Bölgede yetiştirilen kazların özelliklerine ilişkin herhangi bir yazılı esere rastlanmamıştır. Yörede üreticiler ihtiyaçları olan kaz palazlarını doğal kuluçka yolu ile Şubat-Mart aylarında elde etmekte, bir kaç haftalık oluncaya dek kapalı alanda barındırılan kazlar daha sonra gezinerek besinlerini sağlamaktadır. Havaların soğuması ile birlikte çoğunlukla aile gereksinmesini karşılamak üzere kesilmekte, bir kısımda semt pazarlarında canlı olarak satılmaktadır. Bölgedeki yaygın uygulamaya göre yetiştirilmiş olan yaklaşık 9-10 aylık yaşta 22 adet (8 erkek, 14 dişi) beyaz kaz 5 farklı köyden rasgele seçilerek toplanmıştır. 26 Ocak 1994 tarihinde kesilen kazların son ana dek yem ve su tüketmelerine izin verilmiştir. Kesim ve kanamayı takiben ıslak yolma uygulanmıştır. Kesim öncesi canlı ağırlık, kesim kayıpları, karkas ağırlığı ve karkasın çeşitli kısımlarının ağırlığı saptanmış, söz konusu veriler oransal olarak da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted to produce knowledge on the slaughter results of geese grown in the province of Tekirdağ. On the subject, there has been no earlier study encountered prior to the present research. As a common prachce, growers obtain their gooselings in February and March by natural hatching. In the first few weeks they are kept indoors and then allowed for free ranging. As temperature decreases, either they are slaughtered for family consumption or marketed alive in open markets. A total of 21 white geese (8 males and 14 females) at 9-10 months of age, which had been grown according to the common practice in the region, were randomly collected from five different villages. The geese were allowed to consume feed and water until the date of slaughter, 26 January 1994. Following the slaughter and bleeding, feathers were removed by wet-plucking.