Düşük tuzlulukta levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) yavrularının farklı balık unu ve yağı içeren yemlerle beslenmelerinin gelişim performansları üzerine etkileri
The effects of low salinity sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758) on the developmental performance of feeding with different fish meal and oil
  1. Tez No: 913468
  2. Yazar: RAHIMEH TOYNEGHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmada levrek (Dicentrarchus Labrax L., 1758) balıklarının balık unu ve yağının rasyonlarında (formüllerinde) azaltılması ile balıkların beslenmesi sağlanmıştır. Ayrıca bu balıkların düşük tuzluluk ortamı, lagüner (dalyan, acı su) ortam ve toprak havuz ortamı gibi ortamlardaki performansları izlenmiştir. Balıklara temel protein, amino asit ve yağ asitleri sağlamak için yemlerde yüksek oranda balık unu kullanılmaktadır. Bu nedenle balık yemi olarak kullanmak amacıyla daha maliyetsiz alternatif protein kaynakları aranmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada un kurdu (Tenebrio molitor) ve Spirulina alternatif protein kaynakları olarak kullanılmıştır. Balıkların büyüme performansları, vücut kimyasal kompozisyonları, kan parametreleri ve karaciğer histolojileri üzerindeki etkilerin incelenmesi ve balıkların Vibrio anguillarum enfeksiyonuna karşı dayanıklıklarının saptanması hedeflenmiştir. Deneme sistemi 9 adet 125 l kapasiteli silindir konik yapılı polyester tanklardan oluşmaktadır. Bu amaçla, 3 grup ve 3 paralel A, B, C grubu şeklinde 9 tank içerisine her bir tank için 38'er adet balık olmak üzere toplam 342 adet balık stoklanmıştır. Kapalı devre su sistemi olan tanklara koyulan yavru balıkların ortalama canlı ağırlıkları 2.56 gramdır. Su parametrelerinin ortalama değerleri şöyledir: pH (7.63±0.57) çözünmüş oksijen (6.51±0.52 mg/L), sıcaklık (24.25±0.55°c). Tuzluluk miktarı 36.7 ‰ orandan 23.8 ‰ orana indirilmiştir. A. grubundaki balık unu (%17,5) balık yağı da (%7,5) oranlara indirilmiştir. Bu ürünlerin yerine bu grupta ikame ürün olarak un kurdu (%18) kullanılmıştır. B grubunda balık unu ( %10) balık yağı da (%5) oranlara azaltılmıştır. Bu ürünlerin yerine bu grupta ikame ürün olarak Spirulina (%20) ve un kurdu (%10) kullanılmıştır. C grubu ticari yem kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu yemlerde kullanılan balık unu oranı (%35) ve balık yağı oranı (%15) oranında diğer gruplara nazaran azaltılmıştır. Yem gruplarının, yem hammaddelerinin ve yağların kalitesini değerlendirmek için kimyasal analizleri yapılmıştır. Deneme sonucunda A grubunda 83.42%, B grubunda 79.17%, C grubunda 85.04% oranında büyüme tespit edilmiştir. Levrek yavrularında yem dönüşüm oranı ve yüzde büyüme dönüşüm verimliliği parametreleri, böcek tozu ve spirulina kombinasyonuna kıyasla diyetteki böcek tozundan etkilenmiştir (p > 0.05). Beyaz kan hücreleri (WBC) miktarı açısından en yüksek değere sahip olan B grubu, A ve C grubundan önemli ölçüde farklıdır (p < 0.05). Deneme sonunda balık gruplarına yapılan ham protein analizi, bu indeksin en yüksek değerinin grup C'de (19,93 ± 0,04), en düşük değerin ise grup B'de (17,85 ± 0,06) gözlendiğini ve anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (p < 0,05). Grup A'da 19,16 ± 0,05 değeriyle B ve C gruplarına göre anlamlı bir fark görülmüştür (p < 0,05). Balıkların karaciğer yağlanmalarına yönelik olarak yapılan histolojik inceleme A ve B grubunda C grubuna göre yağ dejenerasyonu, yağ damlaları, hepatositlerin çekirdekleri merkezi olarak yerleşmiş hücrelerinin daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Balıkların Vibrio hastalık enfeksiyonuna karşı dirençlerinin üzerinde iki farklı süspansiyon (3,2 x 103 ve 5,6 x 104 cfu/ml) sayısında Vibrio anguillarum bakteri intraperitoneal olarak enjekte edilip 10 gün süresince gözlenerek ölüm oranları kaydedilmiştir. Sonuç olarak B grubu başka gruplara göre daha çok direnç göstermiştir ve iki deneme arasında 3,2 x 103 konsantrasyonunda önemli bir etkinin gözlenmediğini göstermiştir (p > 0,05). Ancak 5,6 x 104 konsantrasyonu balık ölüm sayısı üzerinde etkili olmuştur ve bu fark A ve C tedavileri arasında anlamlıdır (p < 0,05). Bu çalışma levrek balıklarının düşük tuzlulukta balık yağı yerine kullanılan alternatif ham protein maddelerinin olumlu yönlerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758) fish were fed by reducing fish meal and oil in their rations (formulas). In addition, similar performances of these fish in a low-salinity trial environment and in environments such as lagoons (dalyan, brackish water) or earthen ponds were also monitored. As we know, high amounts of fish meal are widely used in feed to provide essential protein, amino acids and fatty acids to fish. This has led to the search for cheaper but compatible alternative protein sources for fish feed. For this purpose, Mealworm (Tenebrio molitor) and Spirulina were used as alternative proteins in the study. It was aimed to examine the effects on the growth performance, body chemical composition, blood parameters and liver histology of fish and their resistance to Vibrio anguillarum infection. The trial system consists of 9 cylindrical-conical polyester tanks with a capacity of 125 l. For this purpose, a total of 342 fish, 38 fish for each tank, were stocked in 9 tanks in 3 groups and 3 parallel groups A, B, C. Fry fish were placed in tanks with a closed-circuit water system, with an average live weight of 2.56 g. The average amounts of water parameters are as follows: pH (7.63), oxygen (6.51 mg/L), temperature (24.85 °C) and salinity were reduced from 36.7 ‰ to 23.8 ‰. In group A, the proportions of fish meal (17.5%) and fish oil (7.5%) were reduced. Instead of these products, meal worms (18%) were used as substitute products in this group, and fish meal (10%) and fish oil (5%) were also reduced to 5% in group B. Instead of these products, Spirulina (20%), Mealworm (10%) and Group C commercial feed control were determined as substitute products in this group. The proportion of fish meal (35%) and fish oil (15%) used in these feeds was reduced in other groups. Chemical analyzes were carried out to evaluate the quality of feed groups, feed raw materials and oils. As a result of the experiment, the growth rate of groups was 83.42% in group A, 79.17% in group B, and 85.04% in group C. The inclusion of insect powder in the diet influenced the feed conversion ratio and growth rate of sea bass fry, as indicated by analysis involving insect powder and spirulina (p > 0.05). Group B exhibited the highest white blood cell count (WBC), significantly differing from groups A and C (p < 0.05). Analysis of crude protein content in the fish at the trial's conclusion revealed that group C demonstrated the highest performance (19.93 ± 0.04), while group B showed the lowest (17.85 ± 0.06). Group A exhibited a significant difference with a value of 19.16 ± 0.05 (p < 0.05), and there was also a significant difference between groups B and C (p < 0.05). Histological examination of fish showed greater fatty degeneration, fat drops, and centrally located nuclei of hepatocytes in groups A and B compared to group C. The impact of different temperatures (3.2 x 10^3 and 5.6 x 10^4 cfu/ml) on fish resistance to Vibrio disease was assessed via intraperitoneal observation of Vibrio anguillarum bacteria over 10 days. Group B exhibited greater resistance compared to other groups. No significant effect was observed at 3.2 x 10^3 cfu/ml (p > 0.05), whereas a significant difference in fish mortality was observed at 5.6 x 10^4 cfu/ml between treatments A and C (p < 0.05). This study highlights that substituting fish oil with alternative crude protein sources positively supports low-salinity tolerance in sea bass.