El-Medâris Gazetesinin 1-6. sayıları (inceleme-metin)
El-Medâri̇s Newspaper issue 1-6 (review-text)
  1. Tez No: 907803
  2. Yazar: RUKİYE YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
II. Meşrutiyet'ten sonra yayın hayatına başlayan ve kelime anlamı“medreseler”olan el-Medâris 1913 yılında Şehsuvârzâde Mehmed Behçet Perim tarafından çıkarılmış, on dokuz sayı olarak perşembe günleri neşredilmiştir. İlk sayısı 8 Cemâziye'l-âhir 1331 (15 Mayıs 1913); son sayısı ise 1 Zilkâde 1331 (2 Ekim 1913) tarihlerinde yayımlanmıştır. Dönemin İslâmcı düşüncesini gazete için yazdıkları yazılarına yansıtan muharrirler edebî, dinî, ilmî, ictimâî ve felsefî konularda yazılar kaleme almışlardır. Derginin yazarları dini eleştirenlerin, medeniyetin sadece Batı'dan gelebileceğini savunanların, medreselerin tamamen kapatılması gerektiği düşüncesinde olanların dayanaklarını çürütmeye çalışmışlar, bağımsızlık mücâdelesiyle ilgili yazılar kaleme alarak toplumun millî değerlerini diri tutmaya gayret etmişlerdir. Çalışmamızın içeriğinde Osmanlıda ilk süreli yayınların çıkışından II. Meşrutiyet dönemine kadar olan süreç hakkında bilgi verilmiştir. el-Medâris gazetesi şekil ve muhtevâ yönünden incelenmiş, gazetede yazısı bulunan yazar ve şairlerin hayatlarından bahsedilmiş, 1-6. sayılarda yer alan yazıların incelenmesi yapılmıştır. Devamında ise gazetenin ilk altı sayısının hafif transkripsiyonlu metnine ve bu metinde geçen kelimelerin oluşturduğu sözlüğe yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Second Constitutional Era, a publication called el-Medâris, meaning“the madrasas,”was launched in 1913 by Şehsuvârzâde Mehmed Behçet Perim. It was published on Thursdays, with a total of nineteen issues. The first issue was published on 8 Jumada al-Akhirah 1331 (May 15, 1913), and the last issue was on 1 Dhu al-Qi'dah 1331 (October 2, 1913). The writers, who reflected the Islamic thought of the period in their articles for the newspaper, wrote on literary, religious, scientific, social, and philosophical topics. The authors of the journal aimed to refute the arguments of those who criticized religion, argued that civilization could only come from the West, and believed that madrasahs should be completely closed. They also wrote articles about the struggle for independence, striving to keep the national values of the society alive. The content of our study provides information about the period from the emergence of the first periodicals in the Ottoman Empire to the Second Constitutional Era. The newspaper el-Medâris is examined in terms of form and content, the lives of the writers and poets who contributed to the newspaper are discussed, and the articles in issues 1-6 are analyzed. Subsequently, the lightly transcribed text of the first six issues of the newspaper and a dictionary of the words used in these texts are included.