Uluslararası siber suçlarla mücadelede İNTERPOL'ün rolü
The role of İNTERPOL in combating international cybercrimes
- Tez No: 907817
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaşadığımız dünyada teknoloji, insanlık için büyük bir fırsat olmanın dışına çıkarak, günlük hayatımızın da olmazsa olmaz bir parçası haline dönüşmüştür. Her şeyde olduğu gibi bununda hayatımızda olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu bilişim dünyasında internet her şeyin temeli olmakla birlikte vazgeçilmez olmuştur. İnsan sağlığından eğlenceye kadar her alanda bulunan bu sistem en kritik anlarda önem arz etmektedir. Bilgi, eğlence ve tehlikenin bir arada olduğu bu dünya teknoloji geliştikçe karmaşık hale gelmiştir. İnsanlar fazla enerji harcamadan bağlantı kurması sebebi ile bu durum siber suçların önünü açmaktadır. Dijital çağda siber suçların oluşması bir insanın evinde dahil güvende olmamasına sebep olmaktadır. Uluslararası örgütler, insan temelli her olaydan etkilendiği gibi dijital dünyanın getirdiği sıkıntılar ile de ilgilenmişlerdir. Teknolojinin gelişmesi ile artan suç çeşitliliği ile ilgilenen uluslararası örgüt ise Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) olmuştur. İnterpol üye devletleri ile iş birliği içerisinde daha güvenli bir dünyayı misyon edinerek, siber suçlar ile mücadelede birçok çalışma yapmıştır. Bu araştırmada dünyanın en büyük uluslararası örgütü olan INTERPOL'ün bu doğrultuda hangi çalışmaları yaptığı literatür kaynaklarından, nitel bir çalışma olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this world we live in, technology has gone beyond being a great opportunity for humanity and has become an indispensable part in our daily lives. As it will affect everything else, technology will have positive and negative aspects in our lives. In this world of informatics that we have entered with the Internet, the Internet is the basis of everything and has become indispensable. This system, which is found in every field from human health to entertainment, is significant for humanity at the most critical moments. This world, where information, entertainment and danger coexist, has become more complex as technology develops. Since people now connect without spending much energy, this paves the way for cybercrime. As the digital age becomes more difficult with the emergence of cyber crimes, a pson is no longer safe even at home. International organizations are affected by every event that affects humanity, and they are also interested in the problems brought by the digital world. The international organization that deals with the increasing variety of crimes with the development of technology is the International Police Organization (INTERPOL). INTERPOL, in cooperation with its member states, has carried out many studies in the fight against cybercrime, with the mission of creating a safer world. In this research, the studies carried out by INTERPOL, the world's largest international organization, in this direction were examined as a qualitative study from literature sources.