Sınıraşan siber suçlarla mücadelede yargılama yetkisinin belirlenmesi sorunu kapsamında 'Evrensel yargı yetkisi' fikrine yönelik değerlendirme
Evaluation of the idea of 'Universal jurisdiction' within the scope of the problem of determining jurisdiction in the fight against transnational cyber crimes
  1. Tez No: 913989
  2. Yazar: ÜLKÜ SÜMEYYA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Siber suçlar, devletleri özellikle ekonomi ve güvenlik yönüyle tehdit altında bırakarak uluslararası, ortak bir problem niteliği taşımakta ve küresel bir mücadeleyi gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, siber suçların sınıraşan özelliği dikkate alınmış, bu suçların etki alanının genişliği karşısında, farklı ulusal yargı yetkilerinin ve ulusal mevzuatların çatışmasından ziyade uluslararası ortak bir uygulamanın benimsenmesinin mücadeleye olumlu etki edeceği sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda, egemen devletlerin uluslararası sular da dahil olmak üzere yargı yetkisi dışındaki korsanlıkla mücadele etme görevini ele alan Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ndeki yaklaşımın bir benzerinin siber mücadele boyutunda ele almasının ve evrensel yargı yetkisinin siber suçlar bakımından uygulanmasının siber suçlarla mücadeleyi etkin kılacağı çıkarımında bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cybercrimes pose an international and collective challenge, particularly threatening states in terms of economic and security aspects, thereby necessitating a global response. Considering the transboundary nature of cybercrimes and the vast scope of their impact, the study concludes that adopting a unified international approach, rather than allowing conflicts between different national jurisdictions and legislations, would positively influence the fight against cybercrime. In this context, it is argued that adopting an approach similar to the United Nations Convention on the Law of the Sea, which addresses states' obligations to combat piracy beyond their jurisdictions, and applying the principle of universal jurisdiction to cybercrimes would enhance the effectiveness of efforts to combat cybercrime.