Kamu hizmeti veren spor kurumlarındaki personelin medya okuryazarlıkları ve iletişim becerilerinin sosyal medya bağımlılığı üzerine etkisi
The impact of media literacy and communication skills of personnel in public service sports institutions on social media addiction
- Tez No: 907818
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kamu hizmeti veren spor kurumlarında çalışan personelin medya okuryazarlıkları ve iletişim becerilerinin sosyal medya bağımlılığı üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Kars, Erzurum ve Ağrı il ve ilçelerinde kamu hizmeti veren spor kurumlarındaki personel oluştururken; örneklem grubunu 349 kişi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Tutgun-Ünal ve Deniz (2015) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Korkut Owen ve Bugay, (2014) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Ölçeği, Korkmaz ve Yeşil (2011) tarafından geliştirilen Medya ve Televizyon Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma dahilinde yapılan istatistiksel analizler, SPSS paket programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: İletişim ilkeleri ile temel beceriler ve bağımlılık arasında orta düzeyde pozitif yönde, kendini ifade etme ile okuryazarlık arasında orta düzeyde pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim ile çatışma arasında düşük düzeyde negatif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Buna göre katılımcıların iletişim ilkeleri ile temel beceriler düzeyleri arttukça bağımlılık düzeyleri de artmakta; okuryazarlık düzeyi arttıkça kendini ifade etme düzeyleri de artmaktadır. Katılımcıların etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim düzeyleri arttıkça çatışma düzeyleri azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of this research is to examine the impact of media literacy and communication skills of personnel working in public service sports institutions on social media addiction. Method: In this study was used the relational screening model from the quantitative research methods, The population of this study consists of personnel in sports institutions providing public services in Kars, Erzurum and Ağrı provinces and districts; The sample group consisted of 349 people. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale developed by Tutgun-Ünal and Deniz (2015), Communication Skills Scale developed by Korkut Owen and Bugay, (2014), and Media and Television Literacy Scale developed by Korkmaz and Yeşil (2011) were used to collect the data. Statistical analyzes within the scope of the research were carried out through the SPSS package program. Findings: A moderate positive relationship was found between communication principles and basic skills and addiction, as well as between self-expression and literacy. A low negative relationship was found between active listening, non-verbal communication and conflict. Conclusion: Accordingly, as the levels of communication principles and basic skills of the participants increase, their addiction levels also increase; as literacy levels increase, their self-expression levels also increase. As the levels of active listening and non-verbal communication increase the levels of conflict decrease.