Krzysztof Kieslowski'nin Üç Renk: Mavi (1993), Beyaz (1994) ve Kırmızı (1994) filmlerine şiirsel sinema kavramı üzerinden bakmak
Looking at Krzysztof Kieslowski's Three Colors: Blue (1993), White (1994) and Red (1994) through the concept of poetic cinema
  1. Tez No: 907823
  2. Yazar: BUSE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN KURTULUŞ ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin Mavi (1993), Beyaz (1994) ve Kırmızı (1994) filmleri şiirsel sinema kavramı doğrultusunda analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, şiirsel sinemanın tanımını yapabilmek için başta Tarkovski olmak üzere şiirsel sinema kümelenmesi içinde anılan yönetmenlerin filmleri de irdelenmiştir. Bu bağlamda, şiirsel sinema kavramı etkisinde üretildiği düşünülen Mavi (1993), Beyaz (1994) ve Kırmızı (1994) filmlerindeki şiirsel unsurların neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Kieslowski'nin hayatı, sinemasını etkileyen faktörler ve filmleri araştırılmıştır. Kieslowski Üç Renk: Mavi (1993), Beyaz (1994) ve Kırmızı (1994) filmlerinde, Fransız devrimiyle birlikte dünyaya yayılan ve Fransa bayrağındaki renklerin kavramsal karşılığı olan“özgürlük”,“eşitlik”ve“kardeşlik”kavramlarını kişisel bir bakış açısıyla işlemiştir. Kieslowski'nin birbirinden farklı üç öyküyü anlattığı bu filmlerde renkleri kavramsal, duygusal ve estetik boyutta kullanması, her bir filme özgün müzikler ürettirmesi, tasarladığı görüntü ve kurgu rejimi“sinemanın şairi”olarak nitelendirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Nitel araştırma tekniği ve betimleyici analiz yöntemiyle üretilen bu çalışmanın Türkiye'deki film okumaları sahasına özgün bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Polish director Krzysztof Kieslowski's films Blue (1993), White (1994) and Red (1994) were analyzed in line with the concept of poetic cinema. In addition, in this study, the films of directors mentioned in the poetic cinema cluster, especially Tarkovsky, were examined in order to define poetic cinema. In this context, it was tried to determine the poetic elements in the films Blue (1993), White (1994) and Red (1994), which are thought to be produced under the influence of the concept of poetic cinema. For this purpose, Kieslowski's life, the factors affecting his cinema and his films were researched. In his films Three Colours: Blue (1993), White (1994) and Red (1994), Kieslowski dealt with the concepts of“freedom”,“equality”and“fraternity”, which spread around the world with the French revolution and are the conceptual equivalent of the colors on the French flag, from a personal perspective. In these films, in which Kieslowski tells three different stories, his use of colors in conceptual, emotional and aesthetic dimensions, his production of original music for each film, and the image and editing regime he designed played an important role in his being described as the“poet of cinema”. It is thought that this study, produced by applying qualitative research technique and descriptive analysis method, will make a unique contribution to the field of film readings in Turkey.