Polonya sinemasında Krzysztof Kieslowski : Dekalog TV filminin göstergebilimsel analizi
Krzysztof Kieslowski in polish cinema : Semiotic analysis of Dekalog TV film
- Tez No: 634634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin Polonya Devlet Televizyonu için, Hz. Musa'ya gönderilen“On Emir”den ilham alarak çektiği her biri ayrı bölümden oluşan on bölümlük“Dekalog”televizyon filmi, komünizm sonrası Polonya'nın ekonomik, sosyal ve dini çerçeveden ele alınmasını ve rasyonel düşünceye sahip insanın ahlaki değerler üzerinden yaşadığı dilemmayı anlatmaktadır. Filmlerde tanımlanan insan özünde ikilemleri olan bir insandır.“Hayatın gerçek anlamı nedir? Neden sabahları uyanıyoruz? Özde ne doğru, ne yanlış? Yalan ve doğru nedir? Dürüst olmak veya olmamak arasındaki ince çizgi nerede başlayıp, nerede bitmektedir?”gibi sorular paralelinde şekillenen filmlerde, modern insanın ruhsal açmazı beyaz perdeye yansıtılmaktadır. Bu doğrultuda çekilen filmlerde, sinemanın imajlarla oluşturduğu dilini mekan kullanımı, aydınlatma, kamera kullanımı, müzik kullanımı başlıklarıyla sinematografik açıdan ele alırken, filmler içinde kullanılan metaforlar doğrultusunda göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle açıklama yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polish director Krzysztof Kieslowski's ten episode“Decalogue”TV movie for Polish State Television of Polish, each with separate sections, inspired by the“Ten Commandments”sent to Prophet Moses describe the post-communist Poland's economic, social and religious framework and dilemma of rational thinking people through moral values. The person described in the movies is a person with intrinsic dilemmas. In the films formed in parallel with the questions like“What is the real meaning of life? Why do we wake up in the morning? What is basically right and wrong? What is lie and true? Where does the fine line between being honest or not being begin and where does it end?”the spiritual dilemma of modern man is reflected to to the movie screen. In the films shot in this direction, the language created by the cinema with images has been tried to explain by semiotic analysis method in the light of space use, lighting, camera use, music use and other indicators.