Kişilik envanteri olarak Enneagram'ın biyografik istihbarat alanında kullanımı
Using Enneagram as a personality inventory in biographical intelligence
- Tez No: 907827
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Liderler ve siyasi, askeri, ekonomik, sosyo-kültürel açıdan kritik önem sahibi olan veya potansiyel önem arz eden şahıslar hakkında yapılan biyografik istihbarat çalışmaları, dış politika ve uluslararası ilişkilerde avantaj sağlaması yanında kitleleri etkileme ve yönlendirme, kritik makamları istihbarat müşterisi lehine kullanma ve geleceğe dair isabetli tahminlerde bulunarak doğru hamleleri yapma imkânlarını karar alıcıya sunması nedeniyle son derece ehemmiyet arz etmektedir. Biyografik istihbarat, gerçek veya potansiyel öneme sahip bireylerin kişilikleri ile ilgilenir. Kritik öneme sahip kişilerin temel motivasyonları, güçlü ve zayıf yönleri, risk eğilimleri, zaafları, okudukları kitaplar, günlük bilgi kaynakları, kişisel sorunları gibi konulara dair veriler, istihbarat servisleri için bu kişilerin eylemlerini öngörmek noktasında temel oluşturmaktadır. Literatür taraması ve vaka analizi yöntemlerinden yararlanılarak hazırlanan bu çalışmada dinamik bir kişilik sınıflandırma sistemi olan Enneagram'ın biyografik istihbarat alanında kullanılmasının muhtemel faydaları ve riskleri incelenmiştir. Enneagram, kişilerde temel motivasyonları ve itici güçleri anlamak, gelişimin ve büyümenin takibi, davranış kalıplarının ve başa çıkma mekanizmalarının ortaya çıkarılması, ilişki dinamiklerini keşfetmek ve kişilik analizinde bağlamsal anlayışın sağlanması noktalarında rehber niteliğinde bir envanterdir. Enneagram'ın biyografik istihbarat analizine dahil edilmesinin birtakım sınırlılıklarla beraber bireylerin yaşam öykülerine çok yönlü bir bakış açısı sunacağı; bireyin kişiliği, yaşam deneyimleri ve seçimleri arasındaki karmaşık bağlantıların çözülmesine yardımcı olacağı; bireylerin motivasyonlarının, davranışlarının ve tepkilerinin derinlemesine anlaşılmasını kolaylaştıracağı; dolayısıyla biyografik istihbarattan yararlanılan tüm alanlarda fayda üreteceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biographical intelligence studies conducted on leaders and individuals who are of critical or potential importance in political, military, economic and socio-cultural terms provide advantages in foreign policy and international relations, as well as influencing and directing the masses, using critical authorities in favor of the intelligence client and providing information for the future. It is extremely important in terms of providing the decision maker with the opportunity to make the right moves by making highly accurate predictions about the situation. Biographical intelligence deals with the personalities of individuals of actual or potential importance. Data on issues such as the basic motivations of critical people, their strengths and weaknesses, risk tendencies, books they read, daily information sources, and personal problems form the basis for intelligence services to predict the actions of these people. In this study prepared using literature review and case analysis methods, the possible benefits and risks of using the Enneagram, a dynamic personality classification system, in the field of biographical intelligence were examined. Enneagram is a guiding inventory for understanding basic motivations and driving forces in people, tracking development and growth, revealing behavioral patterns and coping mechanisms, exploring relationship dynamics and providing contextual understanding in personality analysis. The integration of Enneagram to biographical intelligence analysis will offer a versatile perspective on individuals' life stories, with some limitations; It will help unravel the complex connections between an individual's personality, life experiences and choices; It will facilitate an in-depth understanding of individuals' motivations, behaviors and reactions; Therefore, it has been concluded that Enneagram will be beneficial in all areas where biographical intelligence is used.