6.sınıf öğrencilerinin resimlerinde yer alan tiplemelerde çizgi film ve animasyon etkisi
The effect of cartoons and animations to the character of secondary school 6th grade students' drawings
- Tez No: 907826
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada çizgi film ve animasyonların ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin resimlerinde yer alan karakter tiplemelerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma; Konya ili Muzaffer Özlen Ortaokulunda yer alan 14 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Bu araştırma da karma desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Türkçe öğretmeniyle birlikte belirlenen 12 yaş düzeyine uygun bir hikâye okunmuş, hikâyeden yola çıkılarak öğrencilerden bir çizgi film veya animasyon karakteri oluşturmaları istenmiştir. Öğrencilerin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci ürün değerlendirme formu kullanılarak hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler Shapiro-Wilk ile analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin animasyonlara göre çizgi filmlere daha az ilgi duydukları görülmektedir. Çizgi film ve animasyonların öğrencilerin renk kullanımı, özgün ve yaratıcı karakter tipleme oluşturmaları, hayal gücünü aktarabilme, biçim ve kompozisyon gibi çeşitli sanatsal beceri ve ifadelerde yüksek düzeyde etki etmediği tespit edilmiştir. Öğrencilerin, karakter tiplemeleri oluştururken ayrıntılara yer vermedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research investigated whether cartoons and animations influence character typification is in the drawings of secondary school sixth grade students. The research was applied to 14 students in Muzaffer Özlen Secondary School in the province of Konya. Mixed design method was used in this research. In the research, a predetermined story was read, and students were asked to create a cartoon or animation character based on the story. Both quantitative and qualitative data were collected using a semi-structured interview form and a student product evaluation form. Quantitative data were analysed using Shapiro-Wilk and qualitative data were analysed using content analysis. As a result of the research, it is observed that students are less interested in cartoons than animations. It was found that cartoons and animations did not have a high level of effect on various artistic skills and expressions such as the use of colour, creating original and creative character typecasting, transferring imagination, form, and composition. It was also found that students preferred to use simple figures and did not include details in creating their character typecasting.