Dijital pazarlamada yapay zekâ kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of artificial intelligence in digital marketing
  1. Tez No: 907828
  2. Yazar: ESMA BARULAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hızlı değişen ve gelişen dünya teknolojisinde dijitalleşmeden pazarlama sektörü de etkilenmiştir. Dijitalleşme ile yapılan pazarlama faaliyetleri maksimum fayda sağlamaktadır. Dijital pazarlama ile yapılacak pazarlama faaliyetleri öncesinde hedef kitle araştırmaları yapılabilmektedir. Yapılan araştırmaların neticesinden yapılan çalışmalar ölçümlenerek olumlu ve olumsuz sonuçlar üzerine geliştirmeler yapılarak ürün veya hizmet adına pozitif çalışmalar yapılabilmektedir. Yapay zekânın artan önemi ve kullanımın alanlarının genişlemesi ile pazarlama alanında da kullanımı artmaktadır. Yapay zekâ ve dijital pazarlama faaliyetlerini destekleyen ve genişleten bir yapıya sahiptir. Yapılan pazarlama çalışmalarında kişiselleştirilmiş, hedeflenen çalışmalar yaparak tüketici memnuniyeti sağlayabilmektedir. Yapay zekâ ile çalışmalarını destekleyen kişiler, zamandan tasarruf ederek arta kalan sürelerde başka faydalı işlere vakit ayırmalarını sağlayabilmektedir. Dijital Pazarlama ve Yapay Zekâ konularını birlikte ele alan çalışmaların az olması nedeniyle bu alandaki sektör yöneticilerine, çalışanlarına ve araştırmacılarına yol gösterici olması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmada, dijital pazarlamada yapay zekâ kullanımının riskleri olsa da kullanım açısından faydalı olabileceği konusu aktarılmaya çalışılmıştır. Veri toplamak için nitel araştırma türlerinden mülakat süreci tercih edilmiştir. Bu kapsamda Chief Digital Officer (CDO) ve Chief Marketing Officer (CMO) unvanına sahip 7 yöneticiyle LinkedIn üzerinden mesaj ve e-posta aracılığıyla mülakat yapılmıştır. Mülakat soruları olarak,“Pazarlama uygulamalarında yapay zekânın kazanım ve fırsatlarının değerlendirilmesi? Ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma açısından kullanım alanları? Yapay zekâ algoritmalarının pazarlama alanında nasıl, nerede ve en çok hangi alanda kullanıldığı? Türkiye olarak yapay zekâda nerede olduğumuz? Yapay zekâ bilinç oluşturup insan gibi bağ kurabilir mi ve müşteriyle ilişki kurmadaki duygusal yönü hakkındaki düşüncelerinin ne olduğu? Yapay zekâ kullanımın müşteri-tüketici etiğinin değerlendirilmesi? Müşteri-tüketici davranışının geleceği? Pazarlama yöneticileri ve çalışanlarının mesleki etkileri hakkındaki öngörüleri? Pazarlamada yapay zekâ kullanımı ile gelecek öngörüleri?”sorularına verilen yanıtlara bağlı olarak sonuçlar değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing and developing world technology, the marketing sector has also been affected by digitalization. Marketing activities carried out with digitalization provide maximum benefit. Target audience research can be conducted before marketing activities to be carried out with digital marketing. Positive studies can be carried out on behalf of the product or service by measuring the studies carried out as a result of the research and making improvements on the positive and negative results. With the increasing importance of artificial intelligence and the expansion of its areas of use, its use in the marketing field is also increasing. It has a structure that supports and expands artificial intelligence and digital marketing activities. It can provide consumer satisfaction by carrying out personalized and targeted studies in the marketing studies carried out. People who support their work with artificial intelligence can save time and spend time on other useful works in the remaining time. Since there are few studies that address the issues of Digital Marketing and Artificial Intelligence together, it is aimed to guide sector managers, employees and researchers in this field. In this study, it was tried to convey that although the use of artificial intelligence in digital marketing has risks, it can be beneficial in terms of use. The interview process, which is one of the qualitative research types, was preferred to collect data. In this context, interviews were conducted with 7 managers with the title of Chief Digital Officer (CDO) and Chief Marketing Officer (CMO) via LinkedIn messages and e-mails. The interview questions were evaluated and discussed based on the answers given to the questions“Evaluation of the gains and opportunities of artificial intelligence in marketing applications? Areas of use in terms of product, price, distribution and promotion? How, where and in which area are artificial intelligence algorithms used the most in marketing? Where are we in artificial intelligence as Turkey? Can artificial intelligence create consciousness and establish a connection like a human and what are their thoughts on the emotional aspect of establishing a relationship with the customer? Evaluation of customer-consumer ethics in the use of artificial intelligence? The future of customer-consumer behavior? Predictions of marketing managers and employees about their professional impacts? Predictions for the future with the use of artificial intelligence in marketing?”