Ortaokul öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisi ile problem çözme başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between middle school students' reading comprehension skills and problem-solving success
  1. Tez No: 907850
  2. Yazar: REYHAN TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM SEZER EVCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin Türkçe okuduğunu anlama becerileri ile ondalık gösterimde problem çözme başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya'da Kepez ilçesinde bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu ortaokul altıncı sınıf düzeyinde öğrenim gören 76 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem olarak seçilen 76 ortaokul altıncı sınıf öğrencisi kolay örnekleme ile seçilmiştir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama olarak belirlenmiştir. Uygulama sürecinde öğrencilere başarı testleri ve kişisel bilgilerine yönelik anket uygulanmıştır. Araştırmadaki veriler, öğrencilere uygulanan Ondalık Gösterimde Problem Çözme Başarı Testi, Türkçe Okuduğunu Anlama Başarı Testi, öğrencilerin 6. sınıf birinci dönem sonu okul Türkçe ve matematik dersi notları ile elde edilmiştir. Toplanan veriler araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Verilerin analizi için Pearson ve Spearman korelasyonu, basit doğrusal regresyon, Ki-kare testi, lojistik regresyon, çoklu lojistik regresyon, çoklu doğrusal regresyon testleri, t-testleri, Baron ve Kenny aracılık testi, Bootstrap regresyon testi ve karar ağacı, kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi ile problem çözme başarısı arasında orta düzeyde pozitif yönde doğrusal anlamlı bir ilişki vardır. Öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi, ondalık gösterimde problem çözme başarısını anlamlı ve pozitif yönde yordamaktadır. Türkçe okuduğunu anlama başarı testindeki bilgileri çözümleme, eleştirel düşünme ve konuyu belirleme soruları, öğrencilerin problem çözme başarılarını ortalama üzerinde veya ortalama altında olma kıstasına göre olumlu yönde yordadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between Turkish reading comprehension skills and decimal notation problem-solving achievements among sixth-grade middle school students. This research was conducted in the 2022-2023 academic year at a public school in Kepez district, Antalya. The sample group consists of 76 sixth-grade middle school students selected through convenience sampling. The research model is defined as a correlational survey design. During the application process, achievement tests and a questionnaire regarding students' personal information were administered. The data for this study were obtained from the Decimal Notation Problem-Solving Achievement Test, the Turkish Reading Comprehension Achievement Test, and students' Turkish and mathematics course grades at the end of the first semester of sixth grade. The collected data were analyzed by the researcher. Pearson and Spearman correlation, simple linear regression, Chi-square test, logistic regression, multiple logistic regression, multiple linear regression tests, t-tests, Baron and Kenny mediation test, Bootstrap regression test, and decision tree were used for data analysis. According to the findings, there is a moderate positive linear significant relationship between students' reading comprehension skills and their problem-solving achievement. Students' reading comprehension skills significantly and positively predict their success in solving problems with decimal notation. It is observed that the questions on the Turkish Reading Comprehension Achievement Test regarding analyzing information, critical thinking, and identifying the main topic positively predict students' problem-solving achievements based on the criterion of being above or below average.