Domates üzerinde zararlı iki noktalı kırmızıörümcek Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae)'nin popülasyon gelişimi üzerine avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) ve diatom toprağının etkisi
The effect of diatomaceous earth and predatory mite Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) on the population development of the twospotted spider mite Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) on tomatoes
- Tez No: 907866
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Domates (Solanum lycopersicum) insan beslenmesinde vazgeçilmez bir ürün olmakla birlikte, Dünya ve Ülkemizde üretimi ve tüketimi en yoğun yapılan sebzelerden biridir. Ülkemizce bu denli önem taşımakta olan domatesin üretimi polifag beslenme davranışı gösteren İki noktalı kırmızıörümcek Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) tarafından önemli derecelerde zarar görmektedir. T. urticae'nin nimf ve ergin dönemlerine ait bireyler bitkide; yaprak, sap ve meyvelerinden emgi yaparak bitkinin özsuyu ile beslenmekte ve bitkinin etrafını ağ tabakası ile sarmaktadır. Bu durumda bitkinin fotosentez yapabilme davranışı kısıtlanmakta ve bitki gelişimi önemli seviyede olumsuz etkilenmektedir. T. urticae'nin zararına yönelik bir takım kimyasal mücadeleler uygulanmakta fakat T. urticae'nin hızlı döl verme yetenekleri, yaşam sürelerinin kısa olması ve gelişmiş detoksifikasyon sistemleri nedeni ile kimyasallara kısa sürede direnç geliştirebilmektedir. Kimyasal mücadeleye alternatif olarak biyolojik mücadele ve fiziksel mücadele gibi mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Çalışmada laboratuvar koşullarında üretimi yapılan avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) ve diatom toprağının T. urticae'ye entegre etkinliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dardanos Yerleşkesi deneme serasında yetiştirilen domates bitkileri üzerine salımları yapılarak takip edilmiştir. Sonuçlarımızda diatom toprağı ve P. persimilis'in entegre uygulamasının T. urticae varlığını baskıladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum) is an indispensable product in human nutrition and one of the most intensively produced and consumed vegetables in the world and in our country. The production of tomato, which is so important in our country, is significantly damaged by the two-spotted red spider Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae), which shows polyphagous feeding behavior. The nymphs and adults of T. urticae feed on the sap of the plant by sucking from the leaves, stems and fruits and surround the plant with a web layer. In this case, the photosynthesis behavior of the plant is restricted and plant development is negatively affected at a significant level. A number of chemical control methods are used to control T. urticae, but T. urticae can develop resistance to chemicals in a short time due to their ability to reproduce rapidly, short life span and advanced detoxification systems. As an alternative to chemical control, control methods such as biological control and physical control are applied. In this study, the integrated efficacy of the predatory mite Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot (Acari: Phytoseiidae) and diatom soil, which were produced under laboratory conditions, against T. urticae was monitored by releasing them on tomato plants grown in the experimental greenhouse of Çanakkale Onsekiz Mart University Dardanos Campus. Our results showed that the integrated application of diatom soil and P. persimilis suppressed the presence of T. urticae.