Örgütsel atiklik ve ekip üye amaç yöneliminin ekip etkililiğine etkileri
The effects of organizational agility and team member goal orientation on team effectiveness
  1. Tez No: 907873
  2. Yazar: ABDULLAH HALİL İBRAHİM İSOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel atiklik ve ekip üye amaç yöneliminin ekip etkililiği üzerindeki etkilerin analiz etmektir. Araştırmanın örneklemi otomotiv sektöründe çalışan439 personel oluşturmaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; örgütsel atikliğin ekip etkililiği üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde örgütsel atikliğin alt boyutlarından proaktifliğin, radikalin ve uyumun ekip etkililiği üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ancak, örgütsel atikliğin alt boyutlarından cevap vermenin ekip etkililiği üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Diğer yandan ekip üye amaç yöneliminin ekip etkililiği üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde ekip üye amaç yöneliminin alt boyutlarından yeterlik hedefi ve performans endişesinin ekip etkililiği üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ancak, ekip üye amaç yöneliminin alt boyutlarından performans hedefi ve yeterlik endişesinin ekip etkililiği üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the effects of organizational agility and team member goal orientation on team effectiveness. The sample of the research consists of 439 personnel working in the automotive sector. According to the results of the regression analysis; It has been determined that organizational agility has a significant and positive effect on team effectiveness. Similarly, it was determined that proactivity, radicalism and cohesion, which are sub-dimensions of organizational agility, have a significant and positive effect on team effectiveness. However, it was determined that responding, one of the sub-dimensions of organizational agility, did not have a statistically significant effect on team effectiveness. On the other hand, it was determined that team member goal orientation had a significant and positive effect on team effectiveness. Similarly, efficacy goal and performance anxiety, which are sub-dimensions of team member goal orientation, were found to have a significant and positive effect on team effectiveness. However, it has been determined that performance goal and competence anxiety, which are sub-dimensions of team member goal orientation, do not have a statistically significant effect on team effectiveness.