The effect of personality on organizatinal citizenship behavior: A research among entrepreneurs
Kişilik özelliklerinin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde etkisi: Girişimciler arasında bir araştırma
- Tez No: 590023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İş ve girişimcilik dünyasında, başarılı olunması ve sürdürülebilir bir yapı oluşturulması konularında en önemli etkenin insan olduğu yapılan bir çok çalışma ile gösterilmektedir. İnsan hakkında, yönetim bilimlerinin ortaya çıktığı dönemlerden beri, çok farklı boyutlarda incelemelerin olduğu onlarca çalışma yapılmış, farklılık yaratan özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynı şekilde, örgütleşme, örgütsel davranma ve kavram olarak örgütsel vatandaşlık davranışları; ortak hedefler için çalışabilme olgusu adına çok büyük önem teşkil ettiği yapılan çalışmalarda gözlemlenmektedir. Bu tez araştırması kapsamında, bireylerin kişilik özelliklerinin, örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmış, araştırma girişim aşamasındaki şirketlerde görev alan bireyler arasında yapılması hedeflenmiştir. Bu bağlamda yapılan çalışmaların, girişimcilik alanında araştırma yapan diğer araştırmacılara kaynak oluşturması ve girişim aşamasındaki çalışmalarını akademik çalışmalarla destekleyen girişimcilere ekip arkadaşları belirleme, işe alım süreçlerini organize etme gibi konularda yönlendirici bir çalışma olması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Vermulst ve Gerris'in (2005) hazırlamış olduğu, Mosünbül (2014) tarafından Türkçe'ye çevrilen 'Hızlı Büyük Beş Kişilik Testi', beş faktör kişilik özelliklerinin ölçümlenmesi; Podsakoff'un (1990) hazırlamış olduğu, Kaplan (2011) tarafından Türkçe'ye çevrilen ölçek de örgütsel vatandaşlık davranışlarının ölçümlenmesi adına kullanılmıştır. Araştırmaya, girişim aşamasındaki bir şirkette kurucu ya da çalışan olarak görev alan toplam 282 kişi katılmıştır. Araştırma, keşifsel araştırma niteliğinde anket toplama yöntemiyle verilen toplanması ve analiz edilmesi yöntemleriyle hazırlanmıştır. Anket, 5'li Likert sistemine göre hazırlanan toplamda 54 soru ve demografik sorulardan oluşmaktadır. Toplanan anket verilerinin, SPSS programı ile analizlerinin yapılması ve sonuçlarının incelenmesi üzerine, beş faktör kişilik özelliklerinin özgecilik ve sorumluluk boyutlarının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde oldukça anlamlı etkilerinin olduğu, duygusal dengelilik boyutunun kısmen etkilerinin olduğu, dışadönüklük ve deneyime açıklık boyutlarının ise anlamlı etkilerinin olmadığı sonuçları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world of business and entrepreneurship, many studies have shown that the most crucial factor in success and creating a sustainable structure is human. Since the emergence of social sciences, dozens of studies have been conducted about human beings that are examined in many different dimensions and the characteristics that make difference have been tried to be determined. Likewise, organization, organizational behavior and organizational citizenship behavior as concepts; have been observed in the studies, has a serious importance for the fact that being able to make a group of people, working for common goals. In this thesis, it is aimed to investigate whether personality traits of individuals have a significant effect on organizational citizenship behavior and the research is aimed to be done among individuals working in companies in the stage of enterprise. In this context, the purpose of the studies have been firstly to create a resource for other researchers and besides to provide entrepreneurs who support their entrepreneurial activities with academic studies, to be a guiding study on issues such as deciding on their teammates or organizing recruitment processes for their organizations. The 'Quick Big Five Personality Test', which was prepared by Vermulst and Gerris (2005), and translated into Turkish by Morsünbül (2014), was used to measure the five factors personality traits, and the scale prepared by Podsakoff (1990), translated into Turkish by Kaplan (2011), was used to measure organizational citizenship behavior. A total of 282 individual, as a founder or employee of an enterprise, were participated in the study. The questionnaire technique carried out that some part of it were distributed to the participants as hard-copy and the rest were online participated. The survey was consisting of 54 total questions with Likert's 5 system reply options besides demographical questions. The analysis of the collected survey data with SPSS program and examining the results has demonstrated the findings that are; altruism and responsibility dimensions of five factor personality traits have significant effects on organizational citizenship behavior. neuroticism dimension has partial effects, while extroversion and openness to experience dimensions do not have significant effects.