Yeşil lojistik uygulamaları ve yeşil dönüştürücü liderliğin çevreye duyarlı işletme performansı üzerine etkisi: Konaklama işletmelerinde bir alan araştırması
The effect of green logistics practices and green transformational leadership on environmentally-responsible business performance: A field research in accommodation businesses
  1. Tez No: 907889
  2. Yazar: SEDA ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çevresel sorunların her geçen gün arttığı günümüz koşullarında çevre politikalarının önemi artış göstermektedir. İş hayatındaki tüm sektörlerde olduğu gibi ekolojik uygulamaların işletme performansı üzerine katkısı konaklama işletmeleri için de önem arz etmektedir. Bu süreçte yeşil lojistik uygulamaları ve yeşil dönüştürücü liderliğin de etkisi büyüktür. Bu kapsamda çalışmada, yeşil liderlik yaklaşımının benimsenmesi ve uygulanmasının işletmelerin çevre duyarlı performanslarına olası etkileri literatür bağlamında irdelenmiştir. Ayrıca çalışmada yeşil lojistik uygulamalarının çevre duyarlı işletme performansına olan etkisinde yeşil dönüştürücü liderliğin aracı bir role sahip olup olmadığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın ilk üç bölümünde derinlemesine literatür taraması yapılmış olup, elde edilen bilgiler açık bir şekilde derlenmiştir. Dördüncü bölüm ise araştırma metodolojisini ve araştırma analizini ele alan bölümdür. Alan araştırmasında örnekleme yöntemi konaklama işletmeleri çalışanlarından elde edilen veriler SPSS, Process Macro ve JASP uygulamaları kullanılarak çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Analizler sonucu elde edilen bulgular, yeşil lojistik uygulamalarının çevre duyarlı işletme performansı üzerine olan etkisinde yeşil dönüştürücü liderliğin olumlu ve anlamlı yönde aracı rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu araştırma, konaklama işletmelerinin çevre duyarlı işletme performanslarını arttırabilmek için yapılabilmesi mümkün faaliyetler için yol göstermekte ve konaklama işletmeleri açısından önemli çevreci ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, where environmental problems increase day by day, the importance of environmental policies increases. As in all sectors of business life, the contribution of ecological practices to business performance is also important for accommodation businesses. Green logistics practices and green transformative leadership also have a great impact in this process. In this context, in the study, the possible effects of the adoption and implementation of the green leadership approach on the environmentally friendly performance of businesses were examined in the context of the literature. In addition, the study aimed to reveal whether green transformational leadership has a mediating role in the effect of green logistics practices on environmentally friendly business performance. In the first three parts of the research, an in-depth literature review was conducted and the information obtained was compiled clearly. The fourth section is the section that deals with the research methodology and research analysis. In the field research, the data obtained from the employees of the accommodation establishments through the sampling method was subjected to various analyzes using SPSS, Process Macro and JASP applications. The findings obtained because of the analysis reveal that green transformational leadership plays a positive and significant mediating role in the effect of green logistics practices on environmentally friendly business performance. This research provides guidance for possible activities that can be taken to increase the environmentally friendly business performance of accommodation establishments and provides significant environmental tips for accommodation establishments.