Arıtma çamuru uygulamasının toprak fiziksel özellikleri ve toprak erozyonu üzerine etkisi
Effect of sewage sludge applica on soil physical properties and soil erosion
  1. Tez No: 907890
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK TOHUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Tüm canlıların doğrudan veya dolaylı olarak bağımlı olduğu toprak günümüzde yoğun insan aktiviteleri ve anormal doğa olayları sonucu tahrip olmakta ve işlevselliği zayıflatmaktadır. Bu sebeple özellikle tarım topraklarının sürdürülebilir kullanılması için toprak organik maddesinin korunması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Toprağa organik madde ilavesi sürdürülebilir toprak kalitesi açısından önemli bir tarımsal uygulamadır. Bu çalışmada organik madde kaynağı olarak kentsel arıtma çamurunun toprak özelliklerine ve toprak erozyonuna olan etkisi araştırılmıştır. Araştırmada tınlı tekstür sınıfındaki bir toprağa 4 farklı dozda (% 0, 1, 2, 4 w/w) 3 tekerrürlü olarak arıtma çamuru uygulaması yapılmış ve yaklaşık tarla kapasitesi nem seviyesinde altı ay inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyon sonrasında bazı toprak fiziksel özellikleri belirlenmiş ve yapay yağış koşulları altında erozyon ölçümü yapılarak arıtma çamurunun su erozyona etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda arıtma çamurunun toprak organik madde miktarını arttırarak toprak agregat stabilitesini arttırdığı, dispersiyon oranını ve hacim ağırlığı azalttığı belirlenmiştir. Bu özelliklerinde etkisiyle toprağın erozyona uğrama eğilimi azalmış olup doz artışına bağlı olarak erozyon miktarı azalmıştır. Uygulamalar arasında istatistiksel olarak önemli düzeyde değişiklikler belirlenmiş olmuş olup uygulama kontrole göre doz artışına bağlı olarak sırasıyla %34, %55 ve %74 oranında azaldığı belirlenmiştir. Arıtma çamurunun toprak erozyonu açısından önemli bir organik madde kaynağı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intense human activities and abnormal natural events are destroying the soil, on which all living things directly or indirectly depend, and weakening its functionality. For this reason, soil organic matter must be protected and improved, especially for the sustainable use of agricultural lands. Adding organic matter to the soil is an important agricultural practice for sustainable soil quality. In this study, the effect of urban sewage sludge as a source of organic matter on soil properties and soil erosion was investigated. In the research, treatment sludge was applied to a loamy textured soil at 4 different doses (0, 1, 2, 4%, w/w) in 3 replicates and incubated for six months. After incubation, some soil physical properties were determined, and the effect of sewage sludge on water erosion was investigated by measuring erosion under artificial rainfall conditions. As a result of the research, it was determined that sewage sludge increased soil aggregate stability by increasing the amount of soil organic matter and reduced the dispersion rate and bulk density. Due to these features, the tendency of the soil to undergo erosion has decreased, and the amount of erosion has decreased due to the increase in dose. There were statistically significant changes between applications, and it was determined that the application decreased by 34, 55, and 74%, respectively, depending on the dose increase, compared to the control. It was concluded that sewage sludge is an important source of organic matter in terms of soil erosion.