Bir spor kulübündeki adölesan futbolcuların yüksek yoğunluklu enerjiye sahip gıda tüketimleri ile sıvı alımlarının değerlendirilmesi ve antropometrik ölçümlerininincelenmesi
Evaluation of high-density energy food consumption and fluid intake of adolescent football players in a sports club and examination of anthropometric measurements
- Tez No: 907891
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAN ÇETİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Antalyaspor Futbol Kulübü'nün altyapısındaki adolesan futbolcuların yüksek yoğunluklu enerjiye sahip gıda tüketimleri ile sıvı alımlarını değerlendirmek ve antropometrik ölçümlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 10-19 yaş aralığındaki 123 adolesan futbolcu ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak; sporcuların demografik özelliklerinin ve beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı anket, 3 günlük geriye dönük besin tüketim kaydı, 3 günlük sıvı tüketim kaydı, idrar renk skalası ile yüksek yoğunluklu enerjiye sahip gıdalara yönelik anket uygulanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu ortalaması 162,63 cm, vücut ağırlığı ortalaması 51,03 kg, BKİ ortalaması 19,02 kg/m2, günlük antrenman süresi ortalaması 86,83 dakika bulunmuştur. Sporcuların enerji yoğunluğu yüksek gıdaları genellikle ayda bir veya daha az sıklıkta tükettikleri saptanmıştır. Dehidrasyon grubunda olan sporcuların yüksek yoğunluklu enerjiye sahip besin tüketimleri incelendiğinde, haftada 1-4 kez %63'ünün gazlı içecek, %63'ünün çikolata, %55,6'sının ise dondurma tükettiği belirlenmiştir. Sporcuların üç günlük su tüketimi ortalaması 2209,55 litre olarak saptanmıştır. Hidrasyon durumları incelendiğinde, %78'inin hidrate, %22'sinin ise dehidrate olduğu belirlenmiştir. Sıvı alımları ile hidrasyon durumları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Antrenman yapılan gün sayısı ve dehidrasyon durumu sırasıyla 3 gün ve altı %17,4, 3-5 gün arasında %25, 5 gün ve üzerinde ise %24,5 olarak bulunmuştur. Bu araştırmanın sonucunda, adolesan futbolcuların sıvı tüketimleri ile hidrasyon durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Gazlı içeceklerin, enerji yoğunluğu yüksek gıdalar arasında öncelikli olarak tercih edildiği ve karın çevresi ile pozitif korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Yüksek enerji yoğunluğuna sahip gıda tüketiminin, sporcularda sıvı tüketimi ve antropometrik ölçümlere etkisini değerlendirebilmek için daha fazla örneklemli araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the high-energy food consumption and fluid intake of adolescent football players in the Antalyaspor Football Club's academy and to examine their anthropometric measurements. The research was conducted with 123 adolescent football players aged between 10-19. Data collection tools included a questionnaire inquiring about athletes' demographic characteristics and dietary habits, a 3-day retrospective dietary intake record, a 3-day fluid intake record, a urine color scale, and a high-energy food consumption questionnaire, along with anthropometric measurements. The average height of participants was 162,63 cm, the average body weight was 51,03 kg, and the average BMI was 19,02 kg/m², with an average daily training time of 86,83 minutes. It has been determined that athletes generally consume high-density foods once a month or less frequently. Among athletes in the dehydration group, 63% consumed carbonated drinks, 63% consumed chocolate, and 55.6% consumed ice cream 1-4 times per week. The average 3-day water intake of athletes was 2209,55 liters. Examination of hydration status revealed that 78% were hydrated, while 22% were dehydrated. No significant difference was found between fluid intake and hydration status (p>0.05). The number of training days and dehydration rates were found to be 17.4% for those training three days or less, 25% for those training 3-5 days, and 24.5% for those training five days or more. The study concluded that there was no significant relationship between the athletes' fluid intake and hydration status. It has been determined that carbonated beverages are primarily preferred among high-energy-dense foods and show a positive correlation with abdominal circumference. More studies with larger sample sizes are needed to evaluate the impact of high-energy-dense food consumption on fluid intake and anthropometric measurements in athletes.