Genç yetişkinlerde kendine ve başkalarına zarar verme davranışlarının, kişilik inançları ve duygu düzenleme güçlükleri açısından incelenmesi
Investigation of self harm and aggressive behaviors in young adults in terms of personality beliefs and emotion regulation difficulties.
  1. Tez No: 907903
  2. Yazar: SEMİNA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE VARLIK ÖZSOY, DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Saldırganlık ve kendine zarar verme davranışları toplumsal açıdan uyumsuz davranışlar olup bunların şiddeti, sıklığı ve bir arada bulunup bulunmaması kişiden kişiye değişmektedir. Aynı zamanda bu davranışların, bireylerin kişilik bozukluklarına yatkınlıkları ve duygu düzenleme güçlükleri ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı saldırganlık, kendine zarar verme ve bu ikisinin bir arada bulunmasını ifade eden ikili zarar davranışları ile kişilik inançları ve duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 18-30 yaşları arasında 439 genç yetişkinden, çevrimiçi ortamda Qualtrics programı aracılıyla veriler toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak“Buss Perry Saldırganlık Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği”,“Kişilik İnanç Ölçeği Kısa Formu”,“Beck Depresyon Envanteri”ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Yapılan regresyon analizlerinde kendine zarar verme davranışının varlığının, depresyonun, duygu düzenleme güçlüklerinin, antisosyal ve paranoid kişilik inançlarının, saldırganlığı pozitif yönde; yaş ve bağımlı kişilik inancının ise negatif yönde yordadığı görülmüştür. Kendine zarar verme davranışlarının sıklığı ise duygu düzenleme güçlükleri tarafından pozitif yönde yordanmıştır. Düzenleyicilik analizlerinde ise saldırganlık ve kendine zarar verme davranışının sıklığının etkileşim etkisinin, borderline kişilik inancı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu etki incelendiğinde ise düşük saldırganlık gösteren katılımcılarda kendine zarar verme sıklığının artmasının, borderline kişilik inançlarında artışa neden olduğu görülmüştür. Son olarak elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggressive behavior and self-harm are socially maladaptive behaviors, with their intensity, frequency, and co-occurrence varying from person to person. These behaviors are particularly known to be associated with individuals' predispositions to personality disorders and difficulties in emotion regulation. The aim of this research is to examine the relationships between aggression, self-harm, dual harm behaviors (the co-occurrence of aggression and self-harm), personality beliefs, and emotion regulation difficulties. To this end, data were collected online via the Qualtrics program from 439 young adults aged between 18 and 30. The data collection instruments included the“Buss Perry Aggression Scale,”“Difficulties in Emotion Regulation Scale,”“Personality Beliefs Questionnaire Short Form,”“Beck Depression Inventory,”and a demographic information form. Regression analyses revealed that the presence of self-harm behavior, depression, difficulties in emotion regulation, antisocial and paranoid personality beliefs positively predicted aggression, whereas age and dependent personality belief negatively predicted it. The frequency of self-harm behaviors was positively predicted by difficulties in emotion regulation. In the moderation analyses, it was found that the interaction effect of the frequency of aggression and self-harm behavior had a significant impact on borderline personality belief. When this effect was examined, it was observed that among participants with low aggression, an increase in the frequency of self-harm led to an increase in borderline personality beliefs. Finally, the findings were discussed within the context of the relevant literature.