Avrupa Birliği emisyon ticaret sistemi ve Amerika Birleşik Devletleri temiz rekabet yasası uygulamalarının yatırım teşvikleri üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi: Türk Savunma Sanayi için mukayeseli senaryo analizi
Examining the possible effects of the european union emission trading system and the United States of America clean competition act implementation on investment incentives: Comparative scenario analysis for the Turkish Defense Industry
  1. Tez No: 907920
  2. Yazar: ÖNER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU UTKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yaşadığımız dünya üzerindeki insan nüfusu hiç olmadığı kadar yüksek sayılara ulaştı. Buna karşın insanları besleyecek olan doğal kaynaklar aynı oranda artış göstermiyor. Sanayileşmenin getirdiği hava kirliliği iklim değişikline yol açmakta ve doğal kaynakların artışını kısıtlamaktadır. Bu döngünün kırılması için vazgeçilmez sanayi edinimlerinin artık yeşil, yani iklim nötr bir şekilde üretilmesini sağlamak gerekmektedir. Avrupa Birliği bu alanda öncülük ederek kirleten öder prensibine dayalı bir karbon emisyonu ticaret sistemi ile tüm dünyayı tanıştırdı. Emisyon Ticaret Sistemi karbon kirleticilerine belli sınırlar koyarak bunun üstüne çıkmaları durumunda ekonomik yaptırımlar içeren bir sistem olarak işliyor. Böylelikle kirleticiler kendileri emisyonlarını sınırlayıcı tedbirleri alıp uygulamak zorunda kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri de kendi iç pazarını korumak ve iklim değişikliğiyle mücadele için bir emisyon ticaret sistemi üzerinde çalışıyor. Temiz Rekabet Yasası olarak anılan bu yasa kapsamında iç pazardaki üreticiler baştan korunuyor. Avrupa Birliği ise önümüzdeki zamanlarda iç pazardaki firmaların sıkı denetimlere sahipken elde ettiği dezavantajın diğer pazarlardaki firmalarca istismar edilmesinin önüne geçmek için Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması olarak anılan uygulamaları hayata geçirmeye çalışmaktadır. Türkiye hızlı bir ivmeyle gelişen savunma sanayi, büyük ihracat pazarlarındaki düzenlemelerle uyum için gerekli adımları atıyor, olumsuz etkilerle baş edebilmek için sanayisini yeşil üretim teknolojilerine hazırlıyor. Savunma sanayi firmalarının AB ETS ve ABD TRY düzenlemelerinin olası etkilerini yatırım teşvikler açısından olumlu ve olumsuz yönlerden değerlendirebiliriz. Her iki yönden de firmaların fırsatları imkanlara dönüştürme potansiyeli oldukça yüksek görünmektedir. Sektörel üstünlükleri coğrafyanın verdiği doğal kaynaklarla sentezleyerek, jeopolitik konumun verdiği avantajlarla doğru yatırım teşvik programlarıyla Türkiye savunma sanayinin gelecekte ihracat ve kalkınmanın itici kilit unsurlarından birisi olabilir.
Özet (Çeviri)
The human population, has reached record numbers than ever. But the natural resources do not increase same way. Air pollution due to industrialization causes climate change and limits the increase in natural resources. In order to break this cycle, it is necessary to ensure indispensable industrial acquisitions are produced in a climate neutral way. The European Union pioneered and introduced a carbon emission trading system based on the polluter pays principle. The Emission Trading System operates as a system that imposes certain limits on carbon polluters and imposes economic sanctions if they exceed this limit. forced to take and implement measures to limit their emissions. The United States is also working on an emissions trading system to protect its domestic market and combat climate change. Known as the Clean Competition Act, producers in the domestic market are protected from the beginning. The European Union, is trying to implement Border Carbon Adjustment Mechanism soon to prevent companies in other markets from exploiting the disadvantage gained by companies in the domestic market while having strict controls. Türkiye is taking the necessary steps to comply with regulations in export markets for its defense industry, preparing for green production. We can evaluate the possible effects of the EU ETS and US CCA non-adjustment of defense industry companies from positive and negative aspects in terms of investment incentives. Geopolitical location and the right investment incentive programs, Turkiye's defense industry can be one of the key drivers of exports and development in the future.