Risk management practices in small and medium enterprises in Morocco: A study of performance
Fas'ta küçük ve orta ölçekli şirketlerde risk yönetimi uygulamaları: Bir performans çalışması
  1. Tez No: 907930
  2. Yazar: OMAR GARTİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZİFE MERVE HAMZAOĞLU, DOÇ. DR. NAZLI ŞAHANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler), kendilerine özgü yapısal esneklikleri sayesinde ekonomideki değişikliklere hızla uyum sağlayabilmekte ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Bu uyum yeteneği, KOBİ'lerin hızla büyüyüp büyük, güçlü işletmeler haline gelmesine ya da kurulduktan kısa süre sonra batmalarına neden olabilir. Fas'taki tüm firmaların %93'ünü şaşırtıcı bir şekilde oluşturan KOBİ'ler, ülke ekonomisinin omurgası olarak kabul ediliyor. Bu işletmeler, önemlerine rağmen para, ekonomik büyüme ve çevre ile ilgili, uzun vadede ayakta kalmalarını tehlikeye atabilecek birçok riske maruz kalmaktadır. KOBİ'ler sıklıkla kapsamlı bir risk yönetimi kültürüne sahip olmadıkları için bu tehlikelere karşı daha büyük emsallerine göre daha duyarlıdırlar. Bu çalışmanın amacı Fas KOBİ'leri tarafından kullanılan risk yönetimi prosedürlerinin kapsamlı bir değerlendirmesini yapmaktır. Bu işletmelerin karşı karşıya olduğu temel riskleri inceliyor ve bu risklerin şu anda ne kadar iyi yönetildiğini değerlendiriyor. Çalışma, KOBİ'leri etkileyen başlıca tehlikeleri belirleyerek operasyonel risk yönetimi sistemlerinin benimsenmesini etkileyen değişkenlere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu yöntemlerin, özellikle ekonomik durgunluk dönemlerinde Faslı KOBİ'lerin mali performansını nasıl etkileyebileceğini araştırıyor. Bu araştırmayı yapmaktaki amacımız, KOBİ'ler için etkin risk yönetimine sahip olmanın ne kadar önemli olduğu konusunda farkındalık yaratmaktır. Çalışmanın amacı, zorlukları anlayarak ve en iyi uygulamaları bularak Fas KOBİ'lerinin dayanıklılığını ve finansal istikrarını artırabilecek güçlü risk yönetimi çerçevelerinin oluşturulmasına katkıda bulunmaktır. Bu, riskleri azaltarak ve kalkınma ve sürdürülebilirlik şansını en üst düzeye çıkararak ülke ekonomisindeki kritik rollerini destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium-Sized Businesses (SMEs) are able to quickly adjust to changes in the economy and satisfy customer needs because of their distinctive structural flexibility. This adaptability can cause SMEs to grow quickly and become big, powerful businesses, or it can cause them to fail soon after they are founded. With SMEs accounting for an astounding 93% of all firms in Morocco, they are considered the backbone of the country's economy. These businesses, despite their importance, are exposed to many risks related to money, economic growth, and the environment that may jeopardize their long-term viability. Because they frequently lack a thorough risk management culture, SMEs are more susceptible to these hazards than their larger counterparts. The purpose of this study is to give a comprehensive evaluation of risk management procedures used by Moroccan SMEs. It examines the main risks that these businesses face and assesses how well-managed those risks are now. The study aims to shed light on the variables influencing the adoption of operational risk management systems by identifying the major hazards affecting SMEs. Moreover, it investigates how these methods might affect Moroccan SMEs' financial performance, especially during recessionary times. Our objective of conducting this research is to raise awareness of how crucial it is for SMEs to have efficient risk management. The study is to contribute to the creation of strong risk management frameworks that can improve the resilience and financial stability of Moroccan SMEs by comprehending the difficulties and finding best practices. This will support their critical role in the country's economy by reducing risks and maximizing chances for development and sustainability.