İngiltere' de çocuk sporcular için yayınlanan çocuk korumaprogramının Türkiye' de uygulanabilirliği (nitel ve nicel bir araştırma)
The applicability of the child protection program published for youngathletes in England to Turkey (a qualitative and quantitative research)
  1. Tez No: 907931
  2. Yazar: HADİYE TUĞÇE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı İngiltere'de CPSU tarafından geliştirilen standartlar ile Türkiye'de var olan TFF Futbolda Sporcu Esenliği ve Çocuk Koruma uygulamalarını karşılaştırarak, Türkiye'deki çocuk koruma politikasının iyileştirilmesi için yeni bir ölçek geliştirmektir. Bu çalışma ile mevcut durumda ihtiyaç duyulan standartlar ve İngiltere' de uygulanan standartlar karşılaştırılıp birleştirilerek sporda çocuk koruma politikasının oluşturulması için standartların ne olması gerektiğini saptamayı amaçladığı için fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma nitel ve nicel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak karma yöntem ile yapılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünün ilk aşamasında NSPCC ye bağlı CPSU tarafından oluşturulan standartlar ile Türkiye' de bulunan TFF Futbolda Sporcu Esenliği ve Çocuk Koruma Talimatı karşılaştırılmıştır. Ortak ve farklı kategoriler belirlenmiştir. Nitel bölümün ikinci aşamasında spor paydaşları ile sporda çocuk koruma standartlarının ne olması gerektiğine ilişkin 12 katılımcı ile görüşülmüştür. Yapılan içerik analizlerinde CPSU standartlarına benzer temalara değindiği ortaya çıkmıştır. CPSU standartlarını dikkate alarak çalışma kapsamında geliştirilen Kulüplerde Çocuk Koruma Standartlarını Değerlendirme Ölçeğinin gerçeklilik ve güvenirlik çalışması dört farklı( ön deneme N=10 Pilot çalışma N=50 AFA N= 318 DFA N= 325) örneklem grup üzerinde gerçekleşmiştir. Sonuçlar incelendiğinde sporda çocuk koruma politikası ölçeğinin AFA 'dan elde edilen 2 alt boyut 20 maddelik toplam varyansının %59,16 açıklanan yapısı DFA' dan elde edilen x²/sd: 1,68; CFI: 0,96; NFI: 0,92 uyum değerleri ile doğrulanmıştır. Aynı zamanda yakınsak geçerliliği için çıkarılan AVE, CR ve CA değerlerinin yeterli düzeyde olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, bu tez, spor ortamlarında çocukların daha güvenli ve korunaklı bir şekilde faaliyet göstermeleri için önemli önerilerde bulunmuştur. Aynı zamanda, Kulüplerde Çocuk Koruma Standartlarını Değerlendirme Ölçeğinin kullanılabilir bir yapıya sahip olduğunu belirlemiştir. Uygun ve alan literatürüne katkıda bulunulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new scale to improve child protection policies in Turkey by comparing the standards developed by CPSU in the UK with the existing TFF Football Player Welfare and Child Protection practices in Turkey. By comparing and combining the standards needed in the current situation with those implemented in the UK, this study aims to determine the necessary standards for establishing a child protection policy in sports, making it a valuable contribution. This research was conducted using a mixed-methods approach that incorporates both qualitative and quantitative research methods and techniques. In the first stage of the qualitative section, the standards established by CPSU under NSPCC and the TFF Football Player Welfare and Child Protection Directive in Turkey were compared. Common and differing categories were identified. In the second stage of the qualitative section, interviews were conducted with 12 sports stakeholders to explore what the child protection standards in sports should be. Content analysis revealed that the themes were similar to those in the CPSU standards. Considering the CPSU standards, the child protection in sports scale developed within the scope of this study underwent validity and reliability testing on four different sample groups (pre-trial N=10, pilot study N=50, EFA N=318, CFA N=325). The results indicated that the two-factor, 20-item structure of the child protection in sports policy scale explained 59.16% of the total variance based on EFA results and was confirmed by CFA with goodness-of-fit indices x²/df: 1.68; CFI: 0.96; NFI: 0.92. Additionally, AVE, CR, and CA values were found to be at satisfactory levels for convergent validity. In conclusion, this thesis offers significant recommendations to ensure that children can participate in sports environments in a safer and more secure manner. It also establishes that the Assessment Scale for Child Protection Standards in Clubs is a functional tool. The findings are deemed to contribute to the relevant literature in the field.