Veli görüşlerine göre 4 -6 yaş kur'an kurslarında verilen eğitimin öğrencilerin aile ortamındaki davranışlarına etkisi
The impact of the education given in qur'an courses for the ages 4-6 on the behaviors of students in family life according to parents' views
  1. Tez No: 907929
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM BAYRAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gelişimin her alanında olduğu gibi dini ve ahlaki gelişimde de kalıtımsal özelliklerin yanında etkileşim çevresine ait özellikler belirleyici rol oynamaktadır. Bireylerin, çevrenin etkisine en açık oldukları dönem ise okul öncesi dönemdir. Bireylerin bu dönemde dini gelişimlerini destekleyecek bir çevrede yaşamaları son derece önemlidir. Son çeyrek yüzyılda geleneksel aile yapısından hızla uzaklaşılması, bireylerin okul öncesi dönemde dini ve ahlaki gelişimlerini destekleyici nitelikte bir aile ortamından büyük ölçüde yoksun kalmaları sonucunu doğurmuştur. Çocuklarına yeterli ve nitelikli bir din eğitim hizmeti vermekte yetersiz kalan ve bundan rahatsızlık duyan ebeveynler söz konusu eksikliği gidermek üzere güvenilir bir kaynak arayışına girmişlerdir. Diyanet İşleri Başkanlığı, 4-6 yaş Kur'an kurslarını faaliyete geçirerek ebeveynlerin bu arayışlarına cevap vermek istemiştir. Bu kursların söz konusu arayışa ne ölçüde cevap verdiği, bilimsel araştırmalara konu edilmesi gereken çok önemli bir meseledir. Bu çalışma, 4-6 yaş Kur'an kurslarında verilen eğitimin, çocukların aile ortamındaki davranışlarına etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler çocuğu Uşak il merkezinde faaliyet yürüten 4-6 yaş Kur'an kurslarında eğitim gören 25 anneyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde elde edilen verilerden, 4-6 yaş Kur'an kurslarında verilen eğitimin, çocukların aile fertleriyle olan ilişkilerine, tertip/düzen, adab/nezaket ve ibadet kapsamındaki davranışlarına, özgüven kazanmalarına ve sosyalleşmelerine çok büyük ölçüde olumlu yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca 4-6 yaş Kur'an kurslarında verilen eğitimin sınırlı da olsa çocukların teknolojik araçları bilinçli ve amacına uygun şekilde kullanmaya başlamalarına katkı sağladığı anlaşılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler, 4-6 yaş Kur'an kurslarında görev yapmakta olan öğreticilerin, velilerle daha yakın iş birliği yapmalarının önemini ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
As in every area of development, hereditary characteristics along with interactional environmental features play a decisive role in religious and moral development. The period when individuals are most susceptible to the influence of the environment is the preschool period. It is extremely important for individuals to live in an environment that supports their religious development during this period. In the last quarter of a century, the rapid departure from the traditional family structure has resulted in individuals largely lacking a family environment that supports their religious and moral development in the preschool period. Parents who are unable to provide sufficient and quality religious education services to their children and are disturbed by this deficiency have sought a reliable source to address this shortfall. The Presidency of Religious Affairs has aimed to respond to this search by establishing 4-6 age group Quran courses. The extent to which these courses meet the aforementioned needs is a very important issue that should be the subject of scientific research. This study was conducted to determine the impact of the education provided in the 4-6 age group Quran courses on children's behavior within the family environment. In the study, semi-structured interview technique was used as the data collection tool. Interviews were conducted with 25 mothers whose children were attending 4-6 age group Quran courses operating in the city center of Uşak. From the data obtained during the research process, it was concluded that the education provided in the 4-6 age group Quran courses had a highly positive impact on the children's relationships with family members, their behavior regarding order/discipline, manners/courtesy, and worship, their gaining of self-confidence, and their socialization. Additionally, it was understood that the education provided in the 4-6 age group Quran courses, albeit limited, contributed to the children beginning to use technological tools consciously and appropriately. The data obtained in the study revealed the importance of instructors working in 4-6 age group Quran courses cooperating more closely with parents.