Les inégalités et les variations dans la profession d'avocat : une étude sur la socialisation professionnelle et les trajectoires des jeunes avocats
Avukatlık mesleğinde eşitsizlikler ve varyasyonlar: Genç avukatların mesleki sosyalizasyonu ve kariyer yolları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 907932
  2. Yazar: FURKAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL CEM ÖZATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, yapısal değişimlerin genç avukatların mesleki sosyalizasyon süreçlerini nasıl etkilediğini ve bu süreçlerdeki eşitsizliklerin kariyer yollarını nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Araştırma, bu kariyer yollarında gözlemlenen dönüm noktalarına, yani genç avukatların yapısal sınırlamalar veya belirli fırsatlarla karşılaştıklarında mesleki yönelimlerini yeniden tanımlamak zorunda kaldıkları kritik anlara da ışık tutmaktadır. Çalışma, farklı sosyal kökenlere sahip, çeşitli türde üniversitelerden mezun olan ve bağımsız ya da hukuk bürolarında çalışan genç avukatların mesleki sosyalizasyon süreçlerini ve kariyer yollarını karşılaştırmaya odaklanmaktadır. Bu süreçlerin analizi, genç avukatların kariyerlerinde yapısal eşitsizlikler, toplumsal beklentiler ve hukuk alanının dayattığı stratejik seçimler arasında nasıl yol aldıklarını anlamak açısından önemlidir. Çalışmada, 7 erkek ve 8 kadın olmak üzere toplam 15 genç avukatla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan abductif bir metodoloji benimsenmiştir. Toplanan veriler üç ana eksen etrafında analiz edilmiştir: üniversite yılları (hayal kırıklığı deneyimlerini de içeren); genç avukatların zorunlu stajları ve mesleklerindeki ilk yıllarını kapsayan mesleki sosyalizasyon süreçleri; ve kariyer gelişiminde toplumsal cinsiyetin etkisini ortaya koyan toplumsal cinsiyet temelli mesleki sosyalizasyon. Üniversite yıllarında analiz, hukuk öğrencilerinin lisans eğitimleri sırasında mesleki sosyalizasyon deneyimlerini nasıl yaşadıklarına odaklanmaktadır. Bu dönem, her ne kadar kritik olsa da, ne homojendir ne de tam anlamıyla yapılandırıcıdır. Öğrencilerin bireysel yatkınlıkları ve stratejileri, yapısal eşitsizlikler ve kurumsal sınırlamalara rağmen, deneyimlerinin şekillenmesinde kilit rol oynamaktadır. Lisans yılları, mesleki hazırlık açısından eksikliklere rağmen, ilk mesleki kimliklerin oluştuğu bir sosyalizasyon laboratuvarı işlevi görmektedir. Ayrıca, yaz stajları, mesleki sosyalizasyonun güçlendirilmesi açısından önemli bir fırsat sunmaktadır. Ancak, bu stajlara erişim sıklıkla eşitsizdir. Gerçekliğin ilüzyondan arınması bağlamında, çalışma, hukuk öğrencilerinin başlangıçta yüksek idealler ve meritokratik beklentilerle şekillenen mesleki hedeflerinin, hukuk alanının gerçeklikleriyle karşılaştığında nasıl dönüştüğünü göstermektedir. Hukuk öğrencilerinin hayal kırıklıkları, bireysel bir fenomen olmanın ötesinde, derin yapısal dinamikleri yansıtmaktadır. Genç hukukçuların kariyer yolları, başlangıç hedefleri ile alanın dayattığı kısıtlamalar arasındaki gerilimlerle şekillenen dönüm noktaları ve uzlaşmalarla belirlenmiştir. Çoğunlukla meritokratik yanılsamalarla dolu bu sosyalizasyon süreci, onların mesleki önceliklerini yeniden tanımlamakta ve aynı zamanda hukuk alanındaki eşitsizlikleri ve yeniden yapılanmaları açığa çıkarmaktadır. Ayrıca, zorunlu staj dönemi, üniversite eğitimi ile profesyonel hayat arasındaki sürekliliklerin ve kopuklukların kesiştiği kritik bir aşamadır. Bu dönem, sembolik ve profesyonel sermayenin güçlendirilmesi için bir fırsat sunsa da, mevcut eşitsizliklerin, kaynaklar ve benimsenen stratejiler doğrultusunda yeniden üretildiği bir aşamadır. Genç avukatların, avukatlık ruhsatını aldıktan sonraki kariyer yolları, sadece bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel kaynaklarını değil, aynı zamanda kişisel eğilim ve stratejilerini de yansıtan, maaşlı çalışma ve bağımsız meslek uygulaması arasında kritik seçimleri ortaya koymaktadır. Bu seçimler, genellikle yapısal sınırlamalarla kısıtlansa da, aynı zamanda avukatların arzuları ve deneyimlerinden etkilenmektedir. Toplumsal cinsiyet normları, kadın avukatların mesleki kariyer yollarında önemli bir rol oynamakta ve onların aşmak zorunda oldukları yapısal ve kültürel zorlukları ortaya koymaktadır. Kadınların meslekteki varlığı artmasına rağmen, toplumsal cinsiyet stereotipleri ve mesleki beklentilere dayalı eşitsizlikler, onların ilerlemesini sınırlamaktadır. Bu araştırma, bazı kadın avukatların bu engellerle başa çıkmak için bireysel stratejiler geliştirdiğini gösterse de, hukuk alanındaki ataerkil yapılar, toplumsal cinsiyete dayalı hiyerarşileri yeniden üretmeye devam etmektedir. Bu çalışma, mesleki dönüm noktalarını, sosyal yeniden üretim mekanizmalarını ve bireysel stratejileri inceleyerek, sadece yapısal eşitsizlikleri değil, aynı zamanda dönüşüm geçiren bir alandaki bireylerin hareket alanlarını da ortaya koymaktadır. Deneyimlerin, kaynakların ve stratejilerin çeşitliliğine odaklanarak, genç avukatların kariyer yollarını şekillendiren sosyal ve ekonomik dinamiklerin anlaşılmasını genişletmekte ve makro-yapısal süreçler ile bireysel uygulamalar arasındaki bağlantıları kurmaktadır. Bu şekilde, mevcut bilgi birikiminde önemli bir boşluğu doldurarak, yapısal değişimlerle şekillenmiş bir bağlamda mesleki sosyalizasyon süreçlerinin karşılaştırmalı ve kesişimsel bir analizini sunmaktadır. Çalışmanın ana katkılarından biri, genç avukatların kariyer yollarını sosyal sınıf dinamikleri, bireysel dönüm noktaları ve sosyal yeniden üretim mekanizmaları üzerinden analiz etmesidir. Bu yaklaşım, yapısal eşitsizliklerin bireylerin mesleki tercihlerini ve hareket alanlarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores how these structural changes influence the professional socialization processes of young lawyers in Turkey, shedding light on the inequalities shaping their career trajectories. The research also highlights the bifurcations observed in these trajectories, that is, decisive moments where young lawyers, faced with structural constraints or specific opportunities, choose or are forced to redefine their professional orientation. It focuses on comparing the professional trajectories and socialization processes of young lawyers from diverse social backgrounds, graduates of various types of universities, and those practicing either independently or within law firms. Analyzing these processes is essential to understanding how young lawyers navigate their careers amidst structural inequalities, societal expectations, and strategic choices imposed by the realities of the legal field. The study adopts an abductive methodology, integrating in-depth semi-structured interviews with 15 young lawyers—7 men and 8 women. The collected data are analyzed across three main axes: university years, including experiences of disenchantment; professional socialization of young lawyers, encompassing mandatory internships and early years of practice; and gendered professional socialization, which highlights the impact of gender on career development. During the university years, the analysis focuses on how law students experience their initial stages of professional socialization during their undergraduate studies. This period, while critical, is neither homogeneous nor fully structuring. Individual dispositions and strategies developed by students, despite structural inequalities and institutional constraints, play a key role in shaping their experiences. Undergraduate years, although imperfect in terms of professional preparation, serve as a laboratory for socialization where initial professional identities are formed. Furthermore, summer internships represent a key opportunity to enhance professional socialization, although access to these internships is often unequal. Regarding disenchantment, the study shows how the professional aspirations of law students, initially characterized by meritocratic ideals and high ambitions, evolve in the face of the realities of the legal field. The disenchantment of law students, far from being an individual phenomenon, reflects deep structural dynamics. The trajectories of young lawyers are marked by bifurcations and compromises, shaped by tensions between their initial aspirations and the constraints of the field. This socialization process, often imbued with meritocratic illusions, redefines their professional priorities while exposing the inequalities and reconfigurations that structure the legal field in Turkey. Moreover, the mandatory internship constitutes a pivotal stage where continuities and ruptures between university education and professional life intersect. While this period can offer an opportunity to strengthen symbolic and professional capital, it also tends to reproduce existing disparities, influenced by available resources and adopted strategies. The career trajectories of young lawyers after obtaining their bar certification reveal crucial choices between salaried work and independent practice—two regimes reflecting not only the social, economic, and cultural resources of individuals but also their personal dispositions and strategies. These choices, though often constrained by structural limitations, are also shaped by the aspirations and experiences of the lawyers. Gender norms play a significant role in the career trajectories of female lawyers, revealing the structural and cultural challenges they must overcome. Despite the growing presence of women in the legal profession, persistent inequalities linked to gender stereotypes and professional expectations limit their advancement. This research demonstrates that, while some female lawyers develop individual strategies to navigate these obstacles, the patriarchal structures of the legal field continue to reproduce gender hierarchies. By examining professional bifurcations, mechanisms of social reproduction, and individual strategies, this study sheds light not only on structural inequalities but also on the agency of individuals within a transforming field. By focusing on the diversity of experiences, resources, and strategies, this research broadens the understanding of the social and economic dynamics shaping the career trajectories of young lawyers, while establishing links between macro-structural processes and individual practices. Thus, it fills a significant gap in the current body of knowledge by providing a comparative and intersectional analysis of professional socialization processes in a context marked by complex structural changes. One of the main contributions of this work lies in its analysis of the professional trajectories of young lawyers through the dynamics of social class, individual bifurcations, and mechanisms of social reproduction. This approach highlights how structural inequalities influence professional choices and individual agency.