Destinasyon bağlamında otantikliğin turistlerin iyi oluşlarına, davranışsal ve elektronik ağızdan ağıza iletişim niyetlerine etkisi: Unutulmaz turizm deneyiminin aracılık rolü
The effect of authenticity on tourists' well-being, behavioral and electronic word of mouth intentions in the destination context: The mediating role of memorable tourism experience
  1. Tez No: 907977
  2. Yazar: SERPİL SUNGUR AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Turizmde yerli turistlerin tercih ettiği destinasyonlara yönelik otantiklik algılarının önemi gittikçe artmaktadır. Bu algılar turizm deneyimlerinin niteliğini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır ve turistlerin yerel kültürle derinlemesine etkileşim kurmasını sağlayarak unutulmaz anılar ve deneyimler yaratmalarına olanak tanımaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada yerli turistlerin destinasyon otantiklik algılarının, iyi oluşları, davranışsal niyetleri ve eWOM niyetleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu etkide unutulmaz turizm deneyiminin aracı rolünü test etmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda nicel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kapadokya bölgesinde bulunan Nevşehir'in Avanos ilçesinde çanak-çömlek yapım faaliyetine/atölyesine katılım gösteren yerli turistler oluşturmaktadır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup, veriler turizm sezonunun yüksek olduğu 1 Ağustos- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında yüz yüze anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Pilot çalışma 50 yerli turist üzerinde yürütülmüş, geçerlilik ve güvenilirliği sağlandıktan sonra ana örneklemden veri toplanmıştır. Elde edilen 406 anketten eksik ve özensiz doldurulanlar çıkartılarak toplamda 396 anket ile veri toplama süreci tamamlanmıştır. SPSS İstatistik Programı yardımıyla normal dağılım, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Model testi için AMOS programı ile çok değişkenli istatistik yönteminden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda öncelikle DFA ile model uyumu kanıtlanmış, ardından YEM ile hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre destinasyon otantikliği unutulmaz turizm deneyimini olumlu ve anlamlı olarak etkilemektedir. Ayrıca araştırmanın aracı değişkeni olan unutulmaz turizm deneyiminin iyi oluş, davranışsal niyet ve eWOM niyeti üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda destinasyon otantikliğinin iyi oluş, davranışsal niyet ve eWOM niyeti üzerindeki etkisinde unutulmaz turizm deneyiminin tam aracılık rolüne sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına tartışma bölümünde detaylı bir şekilde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In tourism, the importance of domestic tourists' perceptions of authenticity towards their preferred destinations is increasing. These perceptions play an important role in determining the quality of tourism experiences and enable tourists to create unforgettable memories and experiences by enabling them to interact deeply with the local culture. Therefore, this study aims to examine the effect of domestic tourists' destination authenticity perceptions on their well-being, behavioral intentions, and eWOM intentions, and to test the mediating role of memorable tourism experience in this effect. In this context, the quantitative research method was used. The research sample consists of domestic tourists participating in pottery-making activities/workshops in the Avanos district of Nevşehir, located in the Cappadocia region. Participants were selected by convenience sampling method, and the data were collected through a face-to-face survey form between 1 August and 31 October 2022, when the tourism season was high. The pilot study was conducted on 50 domestic tourists, and data were collected from the main sample after validity and reliability were ensured. The data collection process was completed with a total of 396 surveys by removing incomplete and carelessly filled ones from the 406 surveys obtained. Normal distribution, validity, and reliability analyses were performed with the help of the SPSS Statistics Program. Multivariate statistics method with AMOS program was used for model testing. In this regard, first the model fit was proven with CFA, and then hypothesis tests were carried out with SEM. According to the analysis results, destination authenticity positively and significantly affects the memorable tourism experience. In addition, it was determined that memorable tourism experience, which is the mediator variable of the research, had direct and indirect effects on well-being, behavioral intention, and eWOM intention. In this context, it has been determined that memorable tourism experience has a full mediating role in the effect of destination authenticity on well-being, behavioral intention and eWOM intention. The research findings are included in detail in the discussion section.