İlkokul Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin ve görsellerin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of texts and visuals in the primary school Turkish textbook from the perspective of values education
- Tez No: 907978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkçe dersleri, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmesinin yanı sıra onlara kültürel değerleri, etik ilkeleri ve toplumsal normları öğretme fırsatı sunması sebebiyle hem öğrencilerin karakter gelişimini desteklemekte hem topluma katkılarını olumlu yönde etkilemekte hem de değerler eğitimine katkıda bulunmaktadır. Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin ve görsellerin değerler bağlamında incelenmesi, öğrencilere daha derinlemesine bir eğitim deneyimi sunmak ve onların sağlıklı bir değerler sistemi geliştirmelerine yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir. Bu sebeple Türkçe ders kitaplarında kullanılacak metinlerin ve görsellerin değerleri doğru ve etkili şekilde aktarabilecek özellikte olması önemli bir konudur. Bu amaçla araştırmada ilkokul Türkçe ders kitaplarında yer olan metinler ve görseller, değerler eğitimi bağlamında incelenmiş, metinlerin ve görsellerin içerdiği kök değerler ortaya konulmaya çalışılmış; değerler eğitimi yönünden daha etkili ders kitaplarının geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmiştir. İlkokul Türkçe ders kitaplarında yer alan kök değerleri tespit edebilmek amacıyla doküman inceleme yöntemi kullanılmış, metinler ve görseller ifade ettikleri değerler açısından betimsel analize tâbi tutulmuş, metinlerin ve görsellerin incelenmesi ve yorumlanması neticesinde elde edilen veriler alt problemler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde; her kök değerin Türkçe ders kitaplarında yer aldığı ancak dengeli şekilde dağılmadığı, bazı metin ve görsellerin değer içermediği, kök değerlerin bulunma sıklığının sınıf düzeylerine göre değişkenlik gösterdiği, sevgi değerinin tüm sınıf seviyelerinde en fazla vurgulanan kök değer olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada; öğrencilere olumlu bir eğitim deneyimi ve sağlıklı bir eğitim materyali sunabilmek amacıyla kullanılacak metinlerin ve görsellerin dikkatli ve özenli seçilmesi gerektiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish language classes not only enhance students' language skills but also provide opportunities to teach them cultural values, ethical principles, and social norms. This supports the character development of students, positively influences their contributions to society, and contributes to values education. Analyzing the texts and visuals in Turkish language textbooks in terms of values is critical for offering students a deeper educational experience and helping them develop a healthy value system. Therefore, it is important that the texts and visuals used in Turkish language textbooks effectively and accurately convey values. In this study, the texts and visuals in primary school Turkish language textbooks were examined in the context of values education. The aim was to identify the core values contained in these texts and visuals and to contribute to the development of more effective textbooks for values education. The document analysis method was used to determine the core values in primary school Turkish language textbooks. The texts and visuals were subjected to descriptive analysis based on the values they expressed, and the data obtained from the analysis and interpretation of these texts and visuals were evaluated according to sub-problems. The findings indicated that while every core value was present in the Turkish language textbooks, they were not distributed evenly. Some texts and visuals did not contain any values, and the frequency of core values varied across grade levels. The value of love was found to be the most emphasized core value across all grade levels. The study concluded with a recommendation that the texts and visuals used in textbooks should be carefully and meticulously selected to provide students with a positive educational experience and healthy educational material.