Essays on technological change and environmental policy
Teknolojik değişme ve çevre politikası üzerine makaleler
- Tez No: 907991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YENİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, yönlendirilmiş teknolojik değişme modeli temel alınarak teknolojik değişme ve çevre politikalarını inceleyen üç makale sunulmaktadır. Fosil enerji maliyetleri, endüstriler arası teknoloji yayılımları ve çevre politikasının temiz ve kirli teknolojilerdeki inovasyon dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini teorik ve ampirik analizlerle ele almaktayız. Birinci bölüm, yönlendirilmiş teknolojik değişme modelinin ayrıntılı bir incelemesini sunarak bu modelin çevre ekonomisindeki uygulamasına odaklanmaktadır. Bu bölüm, teknoloji yayılımlarının inovasyon dinamiklerini etkilemedeki önemini vurgulayarak sonraki analizler için teorik bir temel oluşturmaktadır. İkinci bölüm, yönlendirilmiş teknolojik değişme modelini içsel enerji kullanımı, dışsal enerji maliyetleri ve endüstriler arası yayılımları içerecek şekilde geliştirmektedir. Bu model, temiz teknolojilerin kirli teknolojilere olan hakimiyetini nasıl aşabileceğine dair koşulları belirleyerek, bu geçişte ikame edilebilirlik ve dışsal fosil enerji maliyetlerinin rolüne ilişkin içsel bir çözüm sunmaktadır. Üçüncü bölüm, 16 Avrupa ülkesinde temiz ve kirli enerji teknolojileri arasındaki yeniliklerin dağılımını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Bulgularımız, artan enerji fiyatlarının ve temiz teknolojilere yönelik araştırma teşviklerinin Avrupa ülkelerinde temiz enerji inovasyonunu önemli ölçüde desteklediğini göstermektedir. Bazı bulgularımız, vergi politikalarının kirli enerji inovasyonuna katkıda bulunduğuna işaret etmektedir. Temiz teknolojilere doğrudan geçişin zorlukları göz önüne alındığında, fosil bazlı endüstrilerdeki firmalar muhtemelen enerji vergileri gibi çevre politikalarından kaynaklanan maliyetleri dengelemek için aşağı akış üretim işlemlerine yönelik inovasyonlara odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we provide three essays that explore technological change and environmental policy based on the directed technical change model. We integrate theoretical and empirical analyses to examine how fossil energy cost, cross-industry technology spillovers and environmental policy shape innovation dynamics in clean and dirty technologies. The first chapter provides a detailed review of the directed technical change model, emphasizing its application to environmental economics. It highlights the importance of technology spillovers in influencing innovation dynamics, thus setting the theoretical foundation for the subsequent analyses. The second chapter develops a model of directed technical change that incorporates endogenous energy use, exogenous energy costs, and cross-industry spillovers. The model identifies conditions under which clean technologies can overcome the dominance of dirty technologies, offering insights into the role of substitutability and exogenous fossil energy costs in driving this transition. The third chapter investigates the factors that influence the distribution of innovations between clean and dirty energy technologies in 16 European countries. Our findings indicate that rising energy prices and research subsidies for clean technologies significantly support the development of clean energy innovation in European countries. Some of our findings suggest that tax policy contributes to dirty energy innovation. Given the challenges of transitioning directly to clean technologies, firms in fossil-based industries likely focus on downstream innovations to offset costs from environmental policies like energy taxes.