Standard and Poor's, Moody's ve Fitch Ratings kredi derecelendirme kararlarının makroekonomik incelenmesi: Türkiye örneği
Macroeconomic analysis of Standard and Poor's, Moody'sand Fitch Ratings credit rating decisions: case of Turkey
  1. Tez No: 907992
  2. Yazar: YASİN OĞUZHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yatırımcılar ve kreditörler gibi fon fazlası olanlar karar alırken en önemli unsurların başında gelen kredibilite kavramına bakmaktadırlar. Açık ekonomilerde ve serbest piyasa koşullarının geçerli olduğu ülkelere olan sermaye akışının yönetilmesi, yönlendirilmesi, denetlenmesi gibi kriterlere bağlanmasındaki en önemli ana unsurlardan biri olan kredi derecelendirme notları olan 'Rating'lerin ne anlama geldiğinin bilinmesi çalışmanın ilk amacını oluşturmaktadır. Dünya genelinde tüm kurum ve kuruluşlardan kabul görmüş, geçerliliği olan üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard and Poors', Moody's ve Fitch Ratings kuruluşlarının Türkiye Ekonomisi hakkında vermiş olduğu kararlar tarihsel olarak incelenmiştir. Üç büyük kredi derecelendirme şirketinin Türkiye hakkında vermiş olduğu kararlar analiz edilmektedir. Açıklanan not değişimi veya görünüm değişimi ile ilgili ekonomi hakkında verilen kararların ülke ekonomisi üzerine, finansal piyasalar üzerine olan etkileri incelenerek, ele alınmış ve analiz edilmiştir. Burada belirlenen kritlerler etrafında bir karşılaştırma yapılmış ve analiz yapılmıştır. Analiz sonucu elde edilen veriler kıyaslanarak belirli testler sonucu anlamlılık derecesi ortaya konulmuştur. Kontrol değişkeni olan Ekonomik Özgürlük, İnsani Gelişmişlik Endeksi ve IMF Rezerv Yeterlilik Katsayısının anlamlı çıkması litaretüre önemli bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
Investors and creditors with excess funds look at the concept of credibility, which is one of the most important factors when making decisions. Knowing what 'Ratings' mean, which are credit ratings that are one of the most important main elements in linking capital flows to criteria such as managing, directing, and supervising capital flows to countries where open economies and free market conditions apply, constitutes the first objective of the study. The decisions made by the three major credit rating agencies Standard and Poors, Moody's and Fitch Ratings, which are accepted from all institutions and organizations worldwide, have been examined historically about the Turkish Economy. The decisions made by the three major credit rating companies about Turkey are analyzed. The effects of the decisions made about the economy related to the announced grade change or outlook change on the country's economy and financial markets have been examined, addressed and analyzed. A comparison has been made and an analysis has been made around the criteria determined here. By comparing the data obtained as a result of the analysis, the degree of significance of the results of certain tests was revealed. The significant findings of the control variables Economic Freedom, Human Development Index and IMF Reserve Adequacy Coefficient is an important contribution to the literature.