Children's participation rights in early childhood education classrooms: A multiple case study
Erken çocukluk eğitimi sınıflarındaki çocukların katılım hakları: Çoklu vaka çalışması
- Tez No: 907993
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, erken çocukluk eğitimi döneminde Türkiye'deki bağımsız anaokullarında çocukların katılım haklarının hayata geçirilmesini, çember zamanı sırasında sınıf içi söylemlere ve uygulamalara odaklanarak incelemektir. Lundy'nin Katılım Modeli çerçevesinde bu çalışma, her bir vakanın özgün özelliklerinden yararlanarak kavramsal düzeyde ve bütüncül bir anlayış oluşturmak için çoklu vaka çalışması olarak yürütülmüştür. Bu çalışmanın katılımcıları, aynı okulun iki farklı sınıfında görev yapmakta olan iki okul öncesi öğretmeni (N=2) ve sınıflarındaki 60-72 aylık çocuklardır (N=45). Veri toplama araçları arasında yarı yapılandırılmış ön ve son görüşmeler ile ses kayıtları ve saha notlarıyla yapılan gözlemler yer almıştır. Tümdengelimli refleksif tematik analizden elde edilen genel bulgular, çocukların çember zamanı boyunca kendi fikirlerini nasıl ifade ettiklerini ve öğretmenlerin çocukların kendilerini ifade edişlerini nasıl kolaylaştırdıklarını göstermiştir. Çalışma bulguları, öğretmenlerin çocukların görüşlerini karar alma süreçlerine nasıl dahil ettiklerini ve karşıt görüşleri nasıl ele aldıklarını ortaya koymuştur. Katılımcı öğretmenler, çocukları çevrelerinin de desteğiyle haklarını beyan edebilecek ve savunabilecek yeterlilikte gördüklerini ifade etseler de sınıf içi uygulamaları her zaman çocukların katılım haklarını destekleyen beyanlarına paralel değildir. Görüşmelerin sonunda öğretmenler, çocukların katılım haklarının günlük faaliyetler aracılığıyla bile teşvik edilebileceğine dair farkındalıklarını paylaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to examine the enactment of children's participation rights in independent Turkish public early childhood education (ECE) schools, with a particular focus on the classroom discourses and the experiences of in-classroom practices during circle time. Framed within Lundy's participation model, this study was conducted as a multiple case study to elaborate on the issue by exploiting the specifics of each case to form a conceptual level and holistic understanding. The participants of this study were the members of two ECE classrooms with preschool teachers (N=2) working in two different classrooms of the same school with 60-72 months of children (N=45). Data collection tools included pre-and post-interviews and observations with audio records and field notes. General findings from deductive reflexive thematic analysis illustrated how children manifested their voices, and teachers facilitated children's expression throughout circle time. Moreover, study findings presented how teachers incorporate children's views into decision-making processes and how they handle contrasting views. Even though participant teachers stated that they regard children as capable enough to declare and defend their rights with the support of their surroundings, experiences of in-classroom practices are not always parallel to their declarations to favor children's participation rights. At the end of the post-interviews, teachers shared their awareness of the possibilities of promoting children's participation rights even through daily activities.