Regional integration in the subregions of Africa: Arab Maghreb Union (AMU) and Economic Community of West African States (ECOWAS)
Afrika'daki altbölgelerde bölgesel entegrasyon: Arap Mağrip Biriği (AMU) ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS)
- Tez No: 908024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dünya genelinde küreselleşme süreciyle birlikte bölgeselleşme hareketleri de ivme kazanmıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok siyasi, askeri ve ekonomik entegrasyon örgütü kurulmuş ve süreç içerisinde uluslararası ilişkiler literatüründe bölgeselcilik konuları tartışılmıştır. Bu çalışmada bölgesel entegrasyon süreçlerinin başarısı/başarısızlığına ilişkin literatürde yer alan açıklamalar üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapılmaktadır. Literatürde, Avrupa Birliği, Arap Ligi, Afrika Birliği gibi başarılı/başarısız örnekler daha çok tartışılırken bu çalışmada Afrika'daki komşu iki bölgesel entegrasyonunun karşılaştırmalı analizi yapılmaktadır. Farklı dinamiklere sahip Mağrip ve Sahraaltı Afrika'daki iki bölgeselleşme ile ilgili araştırma sorumuz,“Arap Mağrip Birliği kurumsal bölgesel entegrasyonu sağlayamazken, benzer sorunlara rağmen ECOWAS nasıl başarılı oldu?”. Araştırma sorumuzu şekillendiren ECOWAS'ın başarısı ve Arap Mağrip Birliği'nin başarısızlığı literatürde tartışılan bir konudur. Çalışmanın bağımlı değişkeni, küçük/orta devletleri bölgesel entegrasyon/düzen kurmaya yönlendiren nedenlerdir. Literatürde tartışılan nedenler incelendiğinde ekonomik karşılıklı bağımlılık, ortak kimlik, bölgesel çatışmaları çözme, dış aktör etkisi ve ortak düşmana karşı birlik gibi açıklamaların yer aldığı gözlemlenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde bölgesel düzen/entegrasyon kavramı ve literatürdeki yeri incelenmektedir. Araştırma sorusunun çerçevesi bağlamında ilk bölümde ayrıca bölgesel entegrasyonun başarısı/başarısızlığına ilişkin nedenler paylaşılmaktadır. Bu bağlamda literatürde, küçük/orta devletlerin bölgesel entegrasyonuna yönelik dış aktör etkisinin boyutları ön plana çıkarılmaktadır. İkinci bölümde Afrika'da alt bölgede kurulmuş Arap Mağrip Birliği'nin ve ECOWAS'ın tarihsel süreci, kurumsal hedefleri paylaşılmaktadır. Daha sonra hedefleri ile doğru orantılı bölgeselleşme bağlamındaki başarısı, güncel durumu karşılaştırılmaktadır. Literatürde ECOWAS'ın başarılı kabul edilmesinin arka planında dış aktör etkisinin ağırlığı olduğu tartışılmaktadır ve Arap Mağrip Birliği'nin başarısızlığının temel sebebinin dış aktörlerin üye ülkelere yönelik politika ve tutumları olduğu analiz edilmektedir. Son bölümde ise Arap Mağrip Birliği ve ECOWAS üzerinden altbölgelerde veya küçük/orta devletlerde bölgeselleşmenin dış aktör etkisiyle var olabildiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization process, regionalization movements have gained momentum worldwide. Especially after the Second World War, many political, military, and economic organizations were established in the world, and regionalism was discussed in international relations. In this study, a comparative analysis is made through the explanations in the literature on the success/failure of regional integration processes. Our research question regarding two regionalizations in the Maghreb and Sub-Saharan Africa with different dynamics is“How did ECOWAS succeed despite similar problems, while the Arab Maghreb Union (AMU) failed to achieve institutional regional integration?”. The success of ECOWAS and the failure of AMU, which shape our research question, is a topic of debate in the literature. The dependent variable is the reasons that lead small/medium states to establish regional integration/order. When the reasons are discussed in the literature, it is observed that there are explanations such as economic interdependence, common identity, resolving conflicts, external actors, and unity against common enemy. The first chapter of the study examines the concept of regional order/integration and its place in the literature. The dimensions of external actor influence on the regional integration of small/medium states are highlighted. In the second chapter, the historical process and institutional objectives of AMU and ECOWAS are shared. Then, its success in the context of regionalization in direct proportion to its objectives and its current situation are compared. It discusses the influence of external actors in the background of the success of ECOWAS in the literature and analyzes that the main reason for the failure of AMU is the policies of external actors towards the member states. In the last chapter, it is argued that regionalization in sub-regions or small/medium states can exist with external actor influence through AMU and ECOWAS.