Patentte koruma süresi ve ek koruma sertifikası
Term of patent protection and supplementary protection certificate
- Tez No: 908023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma kapsamında Patentte Koruma Süresi ve Ek Koruma Sertifikası dört bölüm halinde incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümü patent ve patentte koruma süresi ile ilgili temel bilgileri içermektedir. İkinci bölümde ilaç sektörü ve ar-ge süreçleri konuları incelenmektedir. Üçüncü bölümde, tıbbi ürünlerde fikri mülkiyet korumasının uzatılması gerekip gerekmediğine ilişkin tartışmalar ve süreyi uzatmak için yararlanılan araçlar ile patent koruma kapsamı ile ilgili istisnai durumlar ele alınmaktadır. Dördünce bölümde ise ek koruma sertifikasına yer verilmektedir. Bir ilacın geliştirilmesinde klinik öncesi süreç ve klinik çalışmalar uzun zaman almakta ve yüksek maliyetler oluşturmaktadır. Ek Koruma Sertifikası, ürün geliştirmenin ar-ge süreçlerindeki kayıplarını önlemeyi amaçlamakta olup patentli ürünün, patent başvurusu yapıldığı tarih ile ruhsatlandırılması arasındaki süre kayıplarını önlemek amacıyla, patent koruma süresinin bitiminden sonra 5 yıl süreyle ek koruma sağlamaktadır. Ek Koruma Sertifikasının uygulanmaya alınması orijinal ilaç üreticilerinin daha uzun sürede ve daha yüksek maliyetlerle satış yapmasına imkân tanımakta, bu durum ise kamu maliyesi ve sağlık harcamaları üzerinde ek yük oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda, Ek Koruma Sertifikasının Türk Hukuk Sistemi'ne dahil edilip edilmeyeceği sorusuna cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the coverage of this study, the Term of Patent Protection and the Supplementary Protection Certificate are examined under four chapters. The first part of the study includes basic information on patents and Term of Patent Protection. The second section examines the drug sector and R&D processes. The third section discusses the debate on whether intellectual property protection in medical products should be extended, the tools used to extend the term and the exceptional circumstances regarding the scope of patent protection. The fourth section deals with the Supplementary Protection Certificate. The preclinical process and clinical trials in the development of a drug take a long time and incur high costs. The Supplementary Protection Certificate aims to prevent losses in the R&D processes of product development and provides additional protection for 5 years after the expiry of the Term of Patent Protection in order to prevent the loss of time between the date of the patent application and the licensing of the patented product. The introduction of the Supplementary Protection Certificate allows original drug manufacturers to make sales in a longer period of time and at higher costs, which creates an additional burden on public finances and health expenditures. In this context, our study seeks to answer the question whether the Supplementary Protection Certificate should be included in the Turkish Legal System or not.