Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of foreign students' attitudes and motivations towards learning Turkish
  1. Tez No: 908025
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZAHİR KILIÇ, DOÇ. DR. SELVİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyon düzeylerini tespit ederek ulaşılan sonuçları çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, üniversite, Türkçe dil düzeyi, Türkiye'de bulunma süresi, anne/baba eğitim durumu, evde bulunan Türkçe kitap sayısı, aylık okunan Türkçe kitap sayısı, günlük Türkçe dilinde internette geçirilen süre, günlük Türkçe dilinde TV izleme süresi, Türk arkadaş sayısı) doğrultusunda değerlendirmektir. Ayrıca TÖMER öğrencileri ile Türkçe öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonları üzerine yüz yüze görüşülerek konu hakkındaki görüşlerini derinlemesine incelemektir. Bu amaçla araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden biri olan açımlayıcı karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nicel verileri elde etmek için tutum ve motivasyon ölçekleri; nitel verileri elde etmek için ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi bünyelerindeki TÖMER'lerde öğrenim gören 324 yabancı uyruklu öğrenci oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, katılımcılardan 5'i kadın 6'sı erkek olmak üzere toplam on bir yabancı uyruklu öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenmeye yönelik tutumlarının orta, motivasyonlarının ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Türkçe öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonlarının cinsiyet ve anne/baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak yaş, Türkçe dil düzeyi, evde bulunan Türkçe kitap sayısı, aylık okunan Türkçe kitap sayısı, günlük Türkçe dilinde internette geçirilen süre, günlük Türkçe dilinde TV izlemesi ile Türk arkadaş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte yabancı dil olarak Türkçe öğrenmeye yönelik tutum düzeylerinde Türkiye'de bulunma süresi ile öğrenim gördükleri üniversite değişkenleri ile arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuşken motivasyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularına göre Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin Türkçe öğrenmeye yönelik tutum ve motivasyonları ise“dil becerileri yeterliği”,“dil bilgisi yeterliği”ve“Türkçenin zorluk derecesi”başlıklarında; motivasyonları ise“Türkçeyi öğrenme/geliştirme yolları”ve“Türkçe bilmenin getirileri”başlıkları altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the attitudes and motivation levels of foreign students towards learning Turkish and to evaluate the results obtained in terms of various variables (gender, age, university, Turkish language proficiency, duration of stay in Turkey, education status of parents, number of Turkish books at home, number of Turkish books read monthly, time spent on the internet in Turkish daily, time spent watching TV in Turkish daily, number of Turkish friends). In addition, TÖMER students were interviewed face to face to examine their attitudes and motivations towards learning Turkish in depth. For this purpose, the research was conducted using the explanatory mixed method, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods are used together. Attitude and motivation scales were used to obtain quantitative data; and a semi-structured interview form was used to obtain qualitative data. The participants of the study consist of 324 foreign students studying at TÖMERs at Ağrı İbrahim Çeçen University, Erzurum Atatürk University, Kilis 7 Aralık University, Bitlis Eren University and Gaziantep University in the 2023-2024 academic year. Semistructured interviews were conducted with a total of eleven foreign students, 5 of whom were female and 6 were male. As a result of the research, it was determined that the attitudes and motivations of foreign university students towards learning Turkish as a foreign language were at a medium level and their motivations were at a high level. In addition, it was determined that their attitudes and motivations towards learning Turkish did not show a significant difference according to the variables of gender and parental education level, but they showed a significant difference according to the variables of age, Turkish language proficiency, number of Turkish books at home, number of Turkish books read monthly, time spent on the internet in Turkish daily, watching TV in Turkish daily and number of Turkish friends. However, it was determined that while there was a statistically significant difference in the level of attitudes towards learning Turkish as a foreign language with the variables of the duration of stay in Turkey and the university they study at, there was no statistically significant difference in their motivation levels. According to the qualitative findings of the research, the attitudes and motivations of the students learning Turkish as a foreign language towards learning Turkish were evaluated under the titles of“language skills proficiency”,“grammar proficiency”and“difficulty level of Turkish”; their motivations were evaluated under the titles of“ways of learning/developing Turkish”and“benefits of knowing Turkish”.