Bursa Uludag Üniversitesi Algoloji Bilim Dalı'nda Trigeminal nevralji hastalarında Gasser Ganglion RFT tedavisinin etkinliği ve uzun dönem sonuçları
Efficacy and long-term outcomes of radiofrequency treatment of Gasserian Ganglion in patients with Trigeminal neuralgia at the Department of Algology, Bursa Uludag University: A retrospective study
- Tez No: 908027
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜRKAN TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Trigeminal nevralji (TN), kişinin yaşam kalitesini düşüren şiddetli, paroksismal ağrılar ile karakterize nöropatik hastalıktır. Teşhisinin zor olması ve bulgularının farklı hastalıklarla benzer olması nedeniyle, hastalığın prevalansının raporlananlara göre daha yüksek olduğu düşünülmektedir. TN günümüzde tedavisi en çok zorlanılan hastalıklardan biridir. Tedavi genellikle ilaç (medikal) tedavisi ile başlanır. İlaç tedavisine dirençli hastalarda cerrahi veya minimal invaziv işlemler uygulanmaktadır. Tedavide uygulanan Gasser Ganlion (GG) Radyofrekans Termokoagülasyon RFT) tedavisi güvenli, etkili ve minimal invaviz bir prosedürdür. Bu çalışmada Aralık 2019-Kasım 2022 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Algoloji Bilim Dalı Kliniğinde TN nedeniyle GG RFT yapılan 43 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada işlem öncesi ve sonrası ağrının şiddeti, ilaç kullanım dozu, hasta memnuniyet düzeyi incelenerek, GG RFT tedavisinin etkinliği ve uzun donem sonuçları değerlendirilmiştir. Hastaların ağrı skorlarının (NRS) RFT öncesinde ortalama 9.21 iken işlem sonrasında düzeyin 1. ayda 2,16, 3. ayda 1,92 ve 12. ayda ise ağrı skorunun 2,02 olduğu belirlenmiştir Hesaplanan p değerleri
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia (TN) is a neuropathic disease characterized by severe, paroxysmal pains that significantly reduces the quality of life. Due to the difficulty of diagnosis and the similarity of its symptoms to other diseases, it is believed that the prevalence of the disease is higher than reported. TN is one of the most challenging diseases to treat today. Treatment usually begins with medication. In patients resistant to medication, surgical or minimally invasive procedures are applied. The treatment Gasserian Ganglion (GG) Radiofrequency Thermocoagulation (RFT) treatment, is a safe, effective and minimally invasive procedure. In this study, data from 43 patients who underwent GG RFT for TN at the Uludag University Algology Department Clinic between December 2019 and November 2022 were retrospectively analyzed. The study examined the severity of pain before and after the procedure, medication dosage and patient satisfaction levels to evaluate the efficacy and long-term outcomes of GG RFT treatment. The patients pain scores (NRS) were 9.21 on average before RFT, while post-procedure scores were determined to be 2.16 at 1 month, 1.92 at 3 months, and 2.02 at 12 months. The calculated p-values were