Investigating the relation between mathematics vocabulary knowledge and mathematics achievement among eight grade students
Sekı̇zı̇ncı̇ sınıf öğrencı̇lerı̇nı̇n matematı̇k kelı̇me bı̇lgı̇sı̇ ı̇le matematı̇k başarısı arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 908026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, 8. sınıf öğrencileri arasında matematik kelime bilgisi ile matematik başarısı arasındaki ilişkiyi incelemekte ve belirli kelime bilgisi türlerinin (ölçme, veri, geometri, sayı, işlem, cebir) genel performans üzerindeki farklı etkileri olup olmadığını araştırmaktadır. Çalışma başlangıçta düşük başarı gösteren öğrencilere odaklanacak şekilde tasarlanmamış olmasına rağmen, analiz sonucunda katılımcı grubun büyük ölçüde bu demografik özellikte olduğu ortaya çıkmış ve bu durum benzersiz içgörüler sağlamıştır. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul, Türkiye'de bir devlet okulunda gerçekleştirilen bu çalışmada, 108 öğrenciye matematik başarısı, kelime bilgisi, işlem hızı, çalışma belleği, okuduğunu anlama ve sözel olmayan akıl yürütme gibi çeşitli bilişsel ve akademik değerlendirmeler yapılmıştır. Woodcock-Johnson III Başarı ve Bilişsel Alt Testler (Woodcock ve diğerleri, 2001) ve Wisconsin Kart Sıralama Testi kullanılmıştır. Matematik kelime bilgisi, Ünal ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen bir test kullanılarak ölçülmüş ve başarı 2024 Lise Giriş Sınavı (LGS 2024) sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Okuduğunu anlama, işlem hızı, çalışma belleği ve sözel olmayan akıl yürütmenin kontrol değişkenleri olarak kullanıldığı çoklu doğrusal regresyon analizinde, matematik kelime bilgisinin matematik başarısını istatistiksel olarak önemli ölçüde yordadığı ve sonuçtaki varyansın %62'sini açıkladığı bulunmuştur (R² = 0.62). Özellikle, matematik kelime bilgisinin modele eklenmesi, açıklanan varyansta %6'lık bir artışa yol açmıştır (ΔR² = 0.06). İlerleyen analizler, matematik kelime bilgisi türleri arasında sadece sayı, işlem ve cebirle ilgili grubun matematik başarısının önemli bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between mathematics vocabulary knowledge and achievement among 8th-grade students, with a particular focus on whether specific types of vocabulary (measurement, data, geometry, number, operation, algebra) have differential impacts on overall performance. Although not initially focused on low-achieving students, the analysis revealed the group was largely low-achieving, offering unique insights. Conducted in a state school in Istanbul, Turkey, during the 2023-2024 academic year, 108 students were assessed on cognitive and academic factors, including mathematics achievement, vocabulary knowledge, processing speed, working memory, reading comprehension, and non-verbal reasoning. Assessments included the Woodcock-Johnson III Achievement and Cognitive Subtests (Woodcock et al., 2001) and the Wisconsin Card Sorting Test. Mathematics vocabulary was measured using a test developed by Ünal et al. (2021), and achievement was gauged using the High School Entrance Exam (LGS 2024) results. In the multiple linear regression analysis, where reading comprehension, processing speed, working memory, and non-verbal reasoning were treated as control variables, mathematics vocabulary significantly predicted mathematics achievement, accounting for 62% of the variance in the outcome (R² = 0.62). Notably, the addition of mathematics vocabulary to the model resulted in a 6% increase in the explained variance (ΔR² = 0.06). Further analysis revealed that among the various types of mathematics vocabulary, only the vocabulary related to numbers, operations, and algebra was a significant predictor of mathematics achievement.