Kanser hastaları ve hasta yakınlarının kanser hastalığına yönelik algılama biçimlerinin karşılaştırılması
Comparison of cancer patients and relatives perceptions of cancer disease
  1. Tez No: 908031
  2. Yazar: MEHMET EMİN KURTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, kanserli hastalar ve onların yakınlarının kanser hastalığına yönelik algılarını ve bu süreçte yaşadıkları duygusal tepkileri karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Kanser, hem hastalar hem de onların yakınları için büyük duygusal, fiziksel ve sosyal zorluklar barındıran bir hastalıktır. Bu tez, kanser tanısı almış hastaların ve onların yakınlarının bu süreci nasıl deneyimlediklerini, duygusal tepkilerini ve bu süreçte neler yapmaları gerektiğini detaylandırarak incelemektedir. Araştırmamız, kanserli hastalar ve hasta yakınlarının kansere yönelik algılarını, duygusal tepkilerini ve bu tepkilerin altında yatan faktörleri ölçmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, hem hastaların hem de hasta yakınlarının bu süreçte karşılaştıkları zorlukları ve bu zorluklarla başa çıkma stratejilerini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Bulgularımız, hastaların kemoterapi sürecinde iştahsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi ciddi zorluklarla karşılaştıklarını, hasta yakınlarının ise hastalarının ağrıları ve hastane süreçlerinden etkilendiklerini göstermektedir. Tanı sonrası hastaların iştahsızlık, uyuyamama ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaştıkları, ayrıca tanı sonrası dönemde günlük yaşamlarında önemli değişiklikler yaşadıkları belirlenmiştir. Bu değişiklikler arasında olumsuz düşüncelere kapılma, toplumdan uzaklaşma ve durumu kabullenme yer almaktadır. Hasta yakınları da benzer şekilde üzüntü, endişe ve çaresizlik hissetmişlerdir. Katılımcıların ifadeleri, tanı sonrası duygusal durumların aile ve yaşam ile olan ilişkilerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları ayrıca, hastaların ve hasta yakınlarının bu süreçte en büyük destekçilerinin aile fertleri olduğunu ve bu desteklerin tedavi sürecinde büyük önem taşıdığını göstermektedir. Hasta yakınlarının, bilgi ve destek için en çok doktor tavsiyelerine başvurdukları ve interneti kullandıkları belirlenmiştir. Hasta yakınları, kanser teşhisi sonrası güçlü durabilme ve umut duygularını ön plana çıkarmış, sağlığın önemini ve erken tanının önemini anlamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the perceptions of cancer patients and their relatives towards cancer disease and the emotional reactions they experience in this process. Cancer is a disease that involves great emotional, physical and social difficulties for both patients and their relatives. This thesis examines in detail how patients diagnosed with cancer and their relatives experience this process, their emotional reactions and what they should do in this process. Our research aims to measure the perceptions and emotional reactions of cancer patients and their relatives towards cancer and the factors underlying these reactions. In addition, it was carried out to determine the difficulties faced by both patients and their relatives in this process and their coping strategies. Our findings show that patients face serious difficulties such as loss of appetite, nausea, headache and insomnia during chemotherapy, while patients' relatives are affected by their patients' pain and hospital processes. After the diagnosis, it was determined that the patients experienced problems such as loss of appetite, inability to sleep and headache, and also experienced significant changes in their daily lives in the post-diagnosis period. These changes included negative thoughts, withdrawal from the society and acceptance of the situation. Relatives of the patients similarly felt sadness, anxiety and helplessness. The statements of the participants reveal how emotional states after diagnosis affect their relationships with family and life. The research findings also show that the biggest supporters of patients and their relatives in this process are family members and that this support is of great importance in the treatment process. It was determined that the relatives of the patients mostly consulted the doctor's recommendations and used the internet for information and support. The relatives of the patients emphasised their feelings of strength and hope after the diagnosis of cancer, and understood the importance of health and the importance of early diagnosis