Kritik altyapı güvenliği: Finansal piyasa altyapılarının korunmasına yönelik siber güvenlik politikaları ve dayanıklılık stratejilerinin incelenmesi
Critical infrastructure security: A study of cybersecurity policies and resilience strategies for protecting financial market infrastructures
  1. Tez No: 908035
  2. Yazar: NECDET KARDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Maliye, Computer Engineering and Computer Science and Control, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 485
Özet
2020 yılının başından itibaren bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, tüm kritik altyapı sistemlerinin sosyoekonomik istikrarın sürdürülebilirliği açısından hayati öneme sahip olduklarını göstermiştir. Özellikle pandeminin ilk aylarında uygulanan tam kapanma ve sokağa çıkma yasakları, ülkelerin üretim ve tedarik altyapılarının durma noktasına gelmesine neden olmuştur. Bu durum, sağlık sektörü dahil tüm kritik altyapı sektörlerinin olası risk ve tehditlere karşı aldıkları önlemlerin, iş sürekliliği planlamalarının, güvenlik politikalarının ve dayanıklılık stratejilerinin birçok alanda eksik veya uygulanamaz durumda olduğunu göstermiştir. Kritik altyapıların maruz kalabilecekleri beklenmedik şoklar, doğal felaketler, fiziksel saldırılar ve kazalar, bu yapıların karşı karşıya olduğu en büyük riskleri oluştururken, sofistike siber saldırılar da giderek artan bir tehdit olarak, sosyoekonomik düzenin bozulmasına yol açabilmektedir Endüstri 4.0'ın etkisiyle tüm kritik altyapı sektörlerinde dijital dönüşümün hızlanması ve saldırı yüzeylerinin genişlemesi sonucunda finans sektörü başta olmak üzere tüm kritik altyapı sektörleri sürekli artış gösteren sofistike siber saldırılara maruz kalmaktadır. Dünya genelinde finans sektörü düzenleme ve denetleme kuruluşları, merkez bankaları artan siber risklerin büyük finansal likidite krizlerine ve finansal istikrarsızlıklara sebep olabileceğini belirterek uyarılarda bulunmaktadır. Bu çalışmada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kritik altyapı olarak tanımlanan finans sektörünün merkezinde olan finansal piyasa altyapılarının siber tehditlere karşı korunması için oluşturulan mevcut düzenlemeler, rehberler, siber güvenlik politikaları ve dayanıklılık stratejileri incelenmektedir. Çalışmanın amacı, nitel ve nicel araştırma yöntemlerini kullanarak finansal piyasalarda siber güvenlik yaklaşımlarının temel nedenlerini incelemek, siber dayanıklılık bilincini ve algıları değerlendirmektir. Ayrıca, elde edilen bulgulara dayanarak finansal piyasalar için uygulanabilir bir siber dayanıklılık çerçeve modelinin önerilmesi ve alanyazında akademik çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, spanning from the start of 2020, which has affected the entire world, has shown the vital importance of all critical infrastructure systems for the sustainability of socio-economic stability. Particularly in the initial months of the pandemic, the full lockdowns and curfews implemented led to the halting of countries' production and supply infrastructures. This situation has revealed that the measures taken against potential risks and threats, the business continuity planning, security policies, and resilience strategies of all critical infrastructure sectors, including the health sector, were lacking or inapplicable in many areas. While the unexpected shocks, natural disasters, physical attacks, and accidents that critical infrastructures may be exposed to constitute the biggest risks they face, sophisticated cyber-attacks also pose an increasingly growing threat, capable of disrupting socio-economic order. Accelerated digital transformation and expanded attack surfaces due to the impact of Industry 4.0 have left critical infrastructure sectors, including the finance sector, increasingly vulnerable to cyber-attacks. Globally, financial sector regulatory and supervisory bodies and central banks have issued warnings that heightened cyber risks could lead to major financial liquidity crises and financial instability. This study focuses on the analysis of existing regulations, guidelines, cybersecurity policies, and resilience strategies designed to protect the financial market infrastructures, key elements of the finance sector identified as critical infrastructure in both developed and emerging countries. The purpose of this study is to employ both qualitative and quantitative methodologies to explore and comprehend the foundational reasons and opinions driving cybersecurity approaches in financial markets, as well as to assess the awareness and perceptions of cyber resilience. Additionally, the study intends to develop a viable cyber resilience framework model for financial markets contributing to future qualitative and quantitative research and enriching the academic discourse in this field.