Dijitalleşmenin Türkiye ekonomisine etkisinin davranışsal iktisat çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of digitalization on the Turkish economy in the framework of behaviroal economics
- Tez No: 908051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YAVUZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dijitalleşme, sahip olunan bilgilerin akıllı telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik bir cihazla okunabilecek, teknolojik ortamlarda düzenlenebilecek ve iş akışlarına dahil edilecek şekilde dijital ortama aktarılma süreci olarak tanımlanabilir. Dijital Ekonomi ise, ekonominin ve dijital olarak gerçekleştirilen işlemlerin birleşmesinden ortaya çıkmış olan ve geleneksel yöntemlerin yanı sıra gelişmiş ve hızla gelişmekte olan teknolojiyle gerçekleştirilen faaliyetler olarak adlandırılmaktadır. İnsan davranışlarının ekonomik kararları üzerindeki etkilerini inceleyen bir bilim dalı olan davranışsal iktisat, insanların dijital platformlarda etkileşimini arttırmasıyla birlikte teknolojinin karar verme süreçlerinde önemli bir etken olduğunu öne sürmekte ve dijitalleşmenin beraberinde getirdiği teknolojik gelişmelerin Türkiye ekonomisine olan etkisini incelemektedir. Bu çerçeve de bu tezin amacı; Türkiye'de dijitalleşmenin ekonomik açıdan etkilerini analiz etmek, dijitalleşen ekonominin unsurlarını, iş modellerini ve dijital ekonomi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri incelemek, klasik ekonomik modellerin açıklamakta yetersiz kaldığı insan davranışlarını baz alarak, özellikle bireylerin dijitalleşme süreçlerine adapte oluşunu, risk algılarını, teknolojiye karşı tutum ve davranışlarını ve karar alma süreçlerindeki önyargılarını incelemek ve değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Digitalization can be defined as the process of transferring information to a digital environment so that it can be read with a technological device such as a smartphone, computer or tablet, edited in technological environments and included in workflows. Digital Economy, on the other hand, is called the activities that have emerged from the combination of economy and digital transactions and are carried out with advanced and rapidly developing technology as well as traditional methods. Behavioral economics, a branch of science that examines the effects of human behavior on economic decisions, argues that technology is an important factor in decision-making processes as people increase their interaction on digital platforms, and examines the impact of technological developments brought about by digitalization on the Turkish economy. In this framework, the aim of this thesis is; To analyze the economic effects of digitalization in Turkey, to examine the elements of the digitalized economy, business models and activities carried out within the scope of the digital economy, and to examine the adaptation of individuals to digitalization processes, risk perceptions, attitudes and behaviors towards technology, based on human behaviors that classical economic models are inadequate to explain. and to examine and evaluate biases in decision-making processes.