Meslek liselerindeki sığınmacı öğrencilerin dijital araçları kullanma düzeyleri: Gaziantep örneği
The digital tool usage levels of refugee students in vocational high schools: The case of Gaziantep
- Tez No: 908073
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Science and Technology, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'nin 2030 yılına dönük gerçekleştirmek üzere önemli derecede dijitalleşme hedefleri vardır. Söz konusu hedefler hali hazırda ortaöğretim aşamasındaki genç nüfus tarafından gerçekleştirilebileceği öngörülmektedir. Çalışmamızda saha çalışması olarak il içerisinde yoğun göç alan Şehitkâmil ilçesinde bulunan ve sığınmacı öğrencilerin yine yoğunlukla öğrenim gördüğü Av. Mahmut Düşün Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, sığınmacı öğrencilerin dijital araçlara erişim durumu, kullanım sıklığı, kullanım amaçları ve becerileri üzerinde yoğunlaşılmıştır. Çalışmada aynı zamanda sığınmacı öğrencilerin dijital araç kullanım düzeyleri ile eğitim seviyeleri arasındaki ilişkiye de değinilmiştir. Analizlerde kullanılan veriler, anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anket, sığınmacı öğrencilere dijital araçları kullanma alışkanlıkları, internete erişim durumu, sosyal medya kullanımı, dijital becerileri ve dijital kaynakları nasıl kullandıkları gibi konuları içermektedir. Toplanan veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, sığınmacı öğrencilerin Bilişim Teknolojileri bölümünü tercih etme oranının diğer bölümlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tüm dijital araçlardaki gelişmelerin bilişim teknolojileri bölümünde karşılık bulması bu bölüme olan ilginin sığınmacılar tarafından da yükseldiğini göstermektedir. Sığınmacı öğrencilerin dijital araçları kullanımının yüksek seviyede olması, Türkiye'nin dijitalleşme hedeflerine ulaşmasında hızlandırıcı bir rol üstlenebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye has significant digitalization goals to achieve by 2030. It is predicted that these goals can be achieved by the young population currently in high school education stage In our study, Mahmut Düşün Vocational and Technical Anatolian High School located in Şehitkamil district, which hosts many refugees and where refugee students study intensively was preferred as a study field. The research focused on the access status of refugee students to digital tools, frequency of use, purposes of use and skills. The study also touched on the relationship between the digital tool use level and refugee students' education levels. The data used in the analysis was collected using the survey method. The survey included topics such as the habits of refugee students in using digital tools, internet access, social media use, digital skills and how they use digital resources. The collected data was evaluated with statistical analyses and the results were obtained. According to the analysis results, it was determined that the rate of refugee students choosing the Information Technologies department was higher than other departments. The fact that all developments in digital tools are reflected in the Information Technologies department shows that the interest in this department has also increased among refugees. The high level of digital tool use by refugee students indicates that it can play an accelerating role in Türkiye's achievement of its digitalization goals.