Bektaşi tarikatında Derviş Çeyizleri hazırlanması-belgesel
Preparing of Dervish Clothing in Bektashi order-documentary
- Tez No: 908072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KİBAR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu araştırmada tarikatlar kapsamında 'Derviş Çeyizi' olarak adlandırılan giyim kuşam, Bektaşi Tarikatı özelinde hem zahiri hem batıni yani hem hazırlanışı hem manası ile ele alınarak derlenmeye çalışılmıştır. Doğrudan Bektaşi Derviş Çeyizi ile ilgili detaylı ve kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Böylece hem literatüre hem yola inananlara hem de ilgili ve meraklılara bir kaynak sunmak amaçlanmaktadır. Bektaşilik Türk Kültürü, Türk Tarihi ve İslam'da Tasavvuf açısından büyük önem taşımaktadır. Yaklaşık 800 yıllık bir geçmişe ait olan ve Yeniçerilerle, Anadolu başta olmak üzere Osmanlı Coğrafyasındaki Alevi Ocaklarıyla ve diğer tarikatlarla ilişki içerisinde olan Bektaşiliği anlamak gerektiği aşikardır. Bunun yollarından biri tarikatın önem verdiği derviş çeyizini incelemekten geçtiği için bu araştırma gerekli görülmüştür. Böylece sayılan alanların hepsine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda mevcut literatüre başvurarak derleme yapılmış, asli unsur olarak ise günümüzde yolun içinden kişilerle kaynak olarak görüşülmüştür. Kaynak kişilerin gönüllü olarak verdikleri bilgiler doğrultusunda çeyizin içeriği, ihtiva ettiği manaları ve hazırlanışı ile ilgili önemli bilgiler elde edilmiştir. Yine kaynak kişiler sayesinde çok sayıda görüntü gerek kendi çekimimiz gerek kendi arşivlerinden istifademize sunulmak suretiyle kayıt altına alınmıştır. Geçmişteki tatbikat ile günümüzdeki tatbikat arasında hem kisveleri giyiş-cihazları kuşanış açısından hem de bunların hazırlanışı açısından bazı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. En büyük sorunun ise çeyizi hazırlayan, bunu bilen ve yapan kişilerin sayısının azlığı ile yeni kişilerin yetişmemesi olduğu tespit edilmiştir. Yine de her şeye rağmen yola mensup kişilerin, taşıdığı manalardan dolayı çeyizin hem hazırlanışına hem giyiniş-kuşanışına önem verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the clothing called 'Dervish Clothing' within the scope of the orders has been tried to be compiled by considering both the its external and the esoteric aspects, that is, the preparation and the meaning, specifically of the Bektashi Order. There is no detailed and comprehensive research directly related to the Bektashi Dervish Clothing. Thus, it is aimed to provide a resource for literature and those who believe Bektashism, as well as those who are interested and curious. Bektashism is of great importance in terms of Turkish Culture, Turkish History and Sufism in Islam. It is obvious that it is necessary to understand Bektashism, which has a history of approximately 800 years and is in relations with the Janissaries, the Alevi Lodges in the Ottoman Geography especially in Anatolia, and other orders. This research was deemed necessary because one of the ways to do this was to examine the dervish clothing, which is important to the order. Thus, it is aimed to contribute to all of the areas listed above. In this regard, a compilation was made by referring to the existing literature and interviews with people who beleived to Bektashism were conducted as the main source. Based on the information voluntarily given by the resource persons, important information was obtained about the content, meanings and preparation of the dervish clothing. Again, thanks to the source people, many images were recorded using both with our own footage and from their own archives. It has been determined that there are some differences between the past usage and the present usage in terms of both the wearing of clothes and equipment and their preparation. It has been determined that the biggest problem is the low number of people who prepare, know and do the clothing and the lack of training of new people. Nevertheless, despite everything, it has been seen that the people of the who believed Bektashism, attach importance to both the preparation and dressing of the clothing due to the meanings it carries.